Pokój dla rodzeństwa wymaga szczególnego zaplanowania aranżacji wnętrz. Jak wiadomo, nie zawsze jest możliwe, by każde dziecko miało osobny pokój, dlatego należy rozsądnie wykorzystać przestrzeń. Najczęściej do starszego dziecka wprowadza się młodsze rodzeństwo, dlatego z racji różnicy wieku, wspólny pokój powinien być funkcjonalny i dostosowany do potrzeb obojga dzieci.

Odpowiednia aranżacja wnętrza pokoju dla dzieci

Trudnym wyzwaniem na początek może okazać się wybór kolorystyki ścian oraz dekoracji. Każdy ma inny gust, więc pokój powinien wyglądać stosownie i wedle upodobań dwójki dzieci. Problem jest znacznie mniejszy, jeżeli będzie mieszkać w nim rodzeństwo tej samej płci, mamy wówczas większe pole do popisu. W innym przypadku, warto postawić na neutralność i zrównoważony balans kolorów. Dobrym rozwiązaniem jest uniknięcie tradycyjnych dziecięcych kolorów jak różowy czy niebieski, a w zamian wybrać ten, który podoba się dzieciom. Pamiętajmy, że w pokoju z pewnością będzie wykorzystana każda wolna przestrzeń, więc aranżacja preferowana jest w kolorach jasnych, które powiększą optycznie pomieszczenie i sprawią, że będzie ono wyglądało na przestronniejsze.

Rozmieszczenie mebli

Mimo, że w pokoju nie ma ścianki działowej to warto tak zagospodarować obszar, by choć w minimalnym stopniu zapewnić prywatność dzieciom. Można stworzyć niewidzialną granicę, tak aby rodzeństwo miało swoją przestrzeń. W tym celu, rozmieszczenie mebli jest kluczowe. Przede wszystkim każde z dzieci powinno mieć swoje łóżko oraz biurko i właśnie takie wyposażenie najlepiej aby znajdowało się obok siebie dla każdego z rodzeństwa. W ten sposób każde z nich będzie miało swoją część pokoju, a my unikniemy nieporozumień i chaosu. Aby uzyskać taki efekt, dobrze aby każde z dzieci miało własne łózko, jeżeli jest to możliwe. Pozostałe meble jak szafy, komody i regały powinny mieć jasno określony podział, aby dzieci mogły swobodnie gospodarować miejscem.

Jeżeli jednak między rodzeństwem jest większa różnica wieku, np. 4-5 lat to warto wówczas wyodrębnić dodatkową przestrzeń tylko dla starszego dziecka. Najlepiej aby była ona poza zasięgiem młodszej siostry lub brata. Pozwoli to uniknąć kłótni i zbędnych konfrontacji, jak na przykład poprzez niszczenie rzeczy czy pożyczanie bez pytania zabawek.