Piękne deski tarasowe to coś, dzięki czemu nasz ogród wygląda elegancko i ekskluzywnie. Jednak kiedy zaczynają one tracić swój pierwotny urok, zmieniają kolor, stają się wypłowiałe, to robią wyłącznie negatywne wrażenie. Pomocne w takich sytuacjach może być olejowanie desek tarasowych. Dzięki temu procesowi przywrócimy intensywne odcienie drewna, a olej będzie odpychał brud i wodę od naszego tarasu. Od czego powinniśmy zacząć olejowanie?

Przygotowanie powierzchni

Najważniejsze jest przygotowanie tarasu. Musimy przenieść wszystkie meble i dekoracje, a następnie bardzo dokładnie wyczyścić każdy zakamarek tarasu – kąty, przestrzenie między deskami itd. Robimy to za pomocą wody i uniwersalnego środka czyszczącego. Zanim przejdziemy dalej musimy być pewni, że deski tarasowe są idealnie suche. Olejowanie wykonujemy 1-2 razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią. Optymalne warunki to 10 – 25°C bez wiatru i deszczu.

Nakładanie produktu

Olejowanie desek tarasowych można wykonać zarówno na idealnie gładkich, jak i szorstkich powierzchniach. Bardzo duże znaczenie ma tutaj wcześniejsze, prawidłowe zamontowanie desek tarasowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.porady-wykonczenia.pl/jak-olejowac-deski-tarasowe/ Przed przystąpieniem do pracy, upewnijmy się, że dobrze wymieszaliśmy produkt, a następnie rozprowadźmy go powoli na deskach. Przyda się w tym celu szorstka, szeroka szczotka lub inne narzędzie, które pozwoli umieścić cienką warstwę bezpośrednio na czystej i suchej powierzchni tarasu. Zapewnijmy równe pokrycie bez luk i usuńmy nadmiar oleju. Jeśli wszystko jest już nałożone prawidłowo, to pozostawiamy całość do wyschnięcia na 24h. Po tym czasie należy powtórzyć cały proces, dzięki czemu uzyskamy jeszcze lepszą ochronę naszego tarasu.

Zużycie produktu przy aplikacji

  • Pierwsza warstwa 60 – 80 ml/m2
  • Druga warstwa 40 – 60 ml/m2

Nie warto przekraczać wymienionych powyżej wartości, ponieważ większa ilość produktu nie wpłynie pozytywnie na jego działanie, a dodatkowo olejowanie desek tarasowych może stać się przez to żmudnym i męczącym procesem.

Olej należy przechowywać z dala od promieni słonecznych i chronić przed mrozami. Przeważnie produkty te mają dwuletni okres przydatności.