Kiedyś tapety na ścianach były bardzo modne, następnie okazały się oznaką kiczu, jednak współcześnie kolejny raz powracają aby zamieszać w życiu każdej ”ściany”. Okazują się jednak całkiem inne – nowoczesne wzory imitują prawdziwe obrazy, a intensywne kolory ożywią każde wnętrze. Należy więc przypomnieć jak przykleić tapetę – dobrze i skutecznie – krok po kroku.

 

tapetowanieJAK SIĘ JĄ MONTUJE?

 

Każdą z nich montujemy w inny sposób, wszystko to zależy od materiału z jakiego jest wykonana – za każdym razem jednak robi się to bardzo podobnie. Wyróżniamy przecież obecnie papierową tapetę ekologiczną, lateksową czy winylową. Ta pierwsza w swoim montażu okazuje się najprostsza.

 

KROK PO KROKU

 

Pamiętajmy, że nie tylko my musimy przygotować się do przyklejenia tapety poprzez zaopatrzenie się w potrzebne materiały, ale równie ważnym aspektem jest przygotowanie ściany, a nawet sama fototapeta.

 

Jeśli chodzi o fototapetę sprawdźmy przede wszystkim po rozłożeniu jej na dużej powierzchni, na przykład podłodze czy wzór i wielkość jest zgodna z naszym zarumienieniem oraz sprawdźmy czy nie posiada ona jakiś uszkodzeń.

 

W przypadku ściany musimy pamiętać o tym, aby była ona czysta i sucha. W przypadku gdy ściana nigdy wcześniej nie miała przyklejonej tapety oraz nie była malowana gruntujemy ja specjalnym preparatem kilka godzin przed przystąpieniem do przyklejenia tapety. Jeżeli ściana była wcześniej malowana należy dokładnie umyć ją specjalnym preparatem. Jeżeli warstw farby jest dużo należy przetrzeć również ścianę papierem ściernym.  Jeśli jednak znajduje się tam tapeta musimy dokładnie odkleić ją specjalnymi preparatami.

 

Następnie zaznaczmy dokładnie miejsce w którym ma zostać ona przyklejona – używajmy przy tym poziomicy. Następnie należy zastosować klej, zgodnie z instrukcją do niego dołączona, gdyż każdy może posiadać inną. Zanim przykleimy tapetę klejem zamieszczonym na ścianie bądź tapecie odczekajmy chwilę aż troszkę przeschnie, w przeciwnym razie mogą powstać pęcherzyki pod tapetą.

nanoszenie-kleju-na-sciane

klejenie-tapety

docinanie-tapety