W ostatnich latach można zauważyć rosnącą popularność stylów nawiązujących do dawnych lat, ucieczka od nowoczesnego minimalizmu oraz zamiłowanie do przedmiotów posiadających „duszę”. Jednym ze stylów reprezentujących ten nurt jest shabby chic, który coraz pewniej wkracza do aranżacji wnętrz. Dziś podpowiemy, jak urządzić łazienkę w tym klimacie.

Słowo shabby oznacza tyle, co stary, zniszczony, podniszczony, obdarty, dlatego też podstawą stylu shabby chic są stare lub odpowiednio stylizowane meble i przedmioty, z charakterystycznymi przecierkami. Kolorystyka obejmuje odcienie jasne, rozbielone oraz pożółcone. Mogą też pojawić się złamane szarości i biele, wyblakłe błękity i róże, a nawet wypłowiałe i pożółcone brązy i czernie. Bardzo ważną rolę odgrywają w tej aranżacji są hafty, koronki i ornamenty na tkaninach, motywy różane. Wnętrza w stylu shabby chic są romantyczne i wyjątkowo kobiece. Jak wprowadzić te postarzałą elegancję do łazienki?

Ściany i podłogi w stylu shabby

Charakterystyczne dla stylu shabby chic są elementy drewniane – podłoga i belki konstrukcyjne na suficie. W nowych mieszkaniach takich belek nie uświadczymy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je kupić, odpowiednio postarzyć i zamontować. Jeśli chodzi o drewniana podłogę, w łazience może być ona kłopotliwa. Nie oznacza to, że musimy obejść się ze smakiem. Producenci płytek ceramicznych oferują nam szeroki wybór drewnopodobnych płytek, które do złudzenia imitują deski, zarówno w kolorystyce naturalnej, jak i postarzonej. Doskonale sprawdzą się na podłodze, jak i na ścianie, gdzie można położyć je pionowo od samej podłogi, a ścianę nad nimi pomalować na jasny pastelowy kolor. Osiągniemy w ten sposób ciekawy, klimatyczny efekt. Możemy także wybrać jasne płytki o wzorze kamienia oraz delikatne mozaiki. Jasne ściany będą dobrym tłem dla stylizowanych mebli i dodatków.

Meble stare i stylizowane

Styl shabby chic to harmonijne połączenie melancholii ukrytej w finezyjnych starych i stylizowanych na stare meblach, poprzecieranej farbie oraz licznych ozdobnych bibelotów. Potrzebne nam będą takie meble jak: drewniana toaletka z lustrem, komódka, ozdobne półeczki. Możemy je kupić na targach staroci, przez portal ogłoszeniowy, a nawet w sklepach, gdyż dzięki panującej modzie na elementy w starym stylu, wielu sprzedawców wychodzi naprzeciw gustom klientów.

Styl shabby chic pozwala nam również na kreatywności i wykorzystanie różnych elementów w zupełnie nowej dla nich roli. Ze starych stoliczków i stołków możemy zrobić szafki pod umywalkę, a ze starej drewnianej drabiny – wieszak na ręczniki. Miłośnicy twórczego recyclingu będą mieli tu spore pole do popisu.

Urządzenia sanitarne i armatura łazienkowa

Dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu stylami vintage i retro, nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem elementów potrzebnych do urządzenia łazienki w stylu shabby chic. W sklepach znajdziemy piękne stylizowane wanny – wolnostojące na ozdobnych nóżkach i o zaokrąglonym kształcie. Kupimy także piękną, idealną do łazienki w stylu shabby chic, stylizowaną armaturę z dodatkami z ceramiki.

Aranżacja okna i kwiaty

Jeśli mamy okno w łazience, musimy zająć się również nim i dobrać właściwą aranżację. Zamontujmy ozdobny karnisz, drewniany albo metalowy. Na nim upnijmy fantazyjnie zwiewną firankę. Tam, gdzie będzie to możliwe, zróbmy też przecierki.

Kolejnym niezbędnym elementem są kwiaty – od żywych kwiatów w doniczkach, przez cięte kwiaty z wazonach i suszone w koszach, po motywy kwiatowe na różnych przedmiotach i tekstyliach. Jeśli więc mamy w łazience okno, koniecznie postawmy na jego parapecie ozdobną doniczkę z kwiatami i lub wazonik.

Siła tkwi w dodatkach

Uzupełnieniem każdego stylu są odpowiednie dodatki. W przypadku łazienki w shabby shic potrzebne nam będą małe pudełeczka i pojemniczki, wieszaki na biżuterię, wiklinowe kosze, ceramiczne figurki, wazoniki. Jeśli nie udało nam się kupić toaletki z lustrem lub też nie mamy na nią miejsca, kupmy lustro z ozdobną ramą drewnianą lub metalową kutą i powieśmy nad umywalką.

Stary styl ucieczką od nowoczesności?

Miłośnicy starych stylów na pewno nie przejdą obojętnie obok ciekawej aranżacji w stylu shabby chic. Zwłaszcza, że ostatnio możemy zaobserwować wzrost zainteresowania „starociami”. Skąd ten trend? Otóż wiele osób nie potrafi przekonać się do zimnego i surowego stylu nowoczesnego. Wolą ciepło, przytulność i delikatność, jaką dają właśnie postarzane wnętrza. Takie domy przywołują miłe wspomnienia, czas w nich zaczyna zwalniać, a my możemy cieszyć się miłymi chwilami, czego brakuje nam nowoczesnym minimalizmie.