Taras może być oznaką luksusu i dobrego gustu, jednak jeśli jest zaniedbany, to otrzymasz zupełnie odwrotne wrażenie. Zagracony i zaniedbany wygląda nieestetycznie, jednak najbardziej odstraszają brudne deski tarasowe. Ich czyszczenie jest bardzo proste, a dodatkowo pomaga utrzymać integralność struktury drewna, co sprawi, że będzie mogło służyć przez wiele lat.

Czyszczenie desek tarasowych – krok po kroku

Jedną z najłatwiejszych czynności związanych z konserwacją tarasu jest po prostu usuwanie resztek z podłogi. Nawet zamiatanie tylko raz na kilka tygodni może mieć znaczenie. Ważne jest jednak, aby co najmniej raz w roku wykonać dokładne czyszczenie, żeby zapobiec powstawaniu stałych uszkodzeń.

Krok 1 – Przygotowanie

Wyczyść powierzchnię ze wszystkich mebli, dekoracji, doniczek itd. Rośliny znajdujące się blisko tarasu zakryj np. folią, by nie były narażone na kontakt z chemikaliami.

Krok 2 – Zamiatanie

Chwyć miotłę i zamieć taras. Usuń resztki, które są uwięzione pomiędzy deskami za pomocą wąskiego narzędzia.

Krok 3 – Mycie

Użyj węża ogrodowego, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Użyj najwyższej pozycji na spryskiwaczu i skieruj ją bezpośrednio na zabrudzenia i szczeliny między deskami.

Krok 4 – Czyszczenie

Przygotuj roztwór do mycia z użyciem detergentu. Zastosuj wszystko, czego używasz podczas czyszczenia tradycyjnych podłóg. Użyj szczotki z sztywnymi włosami. Zacznij od jednego końca tarasu i dokładnie pokryj środkiem czyszczącym każdy cm2. W miejscach, gdzie zanieczyszczenia są największe, możesz użyć mocniejszego środka chemicznego. Pamiętaj tylko o zachowaniu szczególnej ostrożności i wybieraniu tylko takich produktów, które na pewno nie uszkodzą desek tarasowych. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój detergent nie pozostawi po sobie śladów, to dzień przed myciem tarasu użyj kilka kropel na mało widocznym miejscu.

Krok 5 – Spłukiwanie

Jest to niezwykle ważny krok w przypadku, kiedy zastosowałeś niebezpieczne środki chemiczne do czyszczenia. W takiej sytuacji użyj silnego strumienia wody i kieruj go od ścian domu do ogrodu – unikniesz tym samym ryzyka uszkodzenia elewacji.