Kominek w kamienicy a nawet w bloku? To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dzięki postępowi technologii grzewczej jest na wyciągnięcie twojej ręki! Sprawdź, dlaczego warto się im przyjrzeć!

Ciepło bez dymu

Kominki nieemitujące dymu stają się coraz popularniejszym elementem wystroju nowoczesnych mieszkań. Nie wymagają one ciągu kominowego, ponieważ nie emitują żadnych spalin ani zapachów, dlatego też z powodzeniem mogą być stosowane we wnętrzach pozbawionych specjalnego systemu wentylacyjnego. Kominki tego typu mogą być stosowane jako sposób na dogrzewanie pomieszczenia, jednak ze względu na dość małą moc nie będą zbyt skuteczne w tej roli – ich działanie grzewcze zazwyczaj ograniczone jest jedynie do pomieszczenia, w których się znajdują.

Dogrzewać i zdobić

Główną funkcją bezdymnych kominków będzie zatem wzbogacenie wystroju danego wnętrza. Na rynku dostępne są modele przeznaczone zarówno do zabudowy, jak również wolnostojące. Nie da się ukryć, że palenisko zrobi doskonałe wrażenie w każdym salonie! Ze względu na coraz większe zainteresowanie również ceny tych urządzeń systematycznie spadają – biokominek można kupić już za trochę ponad 200 zł. Najpopularniejsze dostępne obecnie technologie to kominki elektryczne, których efekt zazwyczaj jest jednak czysto dekoracyjny oraz tzw. biokominki, które do działania wymagają bezpiecznego dla środowiska paliwa. Który z nich wybrać?

Kominek elektryczny – efektowna imitacja

Kominek elektryczny to dość niedrogi sposób na poprawę wyglądu twoich wnętrz. Zazwyczaj pozbawione są funkcji grzewczych, chociaż dostępne są również urządzenia wyposażone w promienniki podczerwieni, które wytwarzają ciepło. Sztuczny płomień wygląda nieźle, zwłaszcza przy zgaszonym świetle. Producenci oferują także płyty, które imitują otwarte ognisko – wyświetlanie ognia w technologii hologramu 3D zapewnia niepowtarzalny efekt. Jeśli jednak imitacja to dla ciebie za mało, polecamy przyjrzeć się kominkom z prawdziwego zdarzenia, jakimi są biokominki.

Biokominek – ekologiczny i estetyczny

Biokominki są ostatnim hitem w dziedzinie efektownego wykończenia wnętrz. Chociaż od kominków elektrycznych odróżnia je właściwie tylko żywy płomień, wydają się one bardziej sensowną alternatywą dla imitujących płomień kominków elektrycznych. Ich najważniejsze cechy to:

  • żywy płomień – ogień, który powstaje w biokominku nie jest imitacją i daje realne ciepło;
  • wykorzystywanie w procesie spalania biopaliwa na bazie alkoholu etylowego;
  • ekologia: paliwo jest przyjazne środowisku i nie emituje żadnych spalin;
  • wyższe niż w przypadku kominka elektrycznego koszty eksploatacji (cena paliwa).