Parapet okienny to ważny element wnętrza, który odgrywa podwójną rolę – zdobi i ochrania. Dobrany odpowiednio do wystroju jest doskonałym miejscem dla domowego ogródka. Umiejscowiony nad kaloryferem zabezpiecza pomieszczenie przed uciekaniem ciepła i wilgocią. By dobrze spełniał swoje funkcje, należy zadbać o jego fachowy montaż.

Jak krok po kroku prawidłowo zamontować parapet okienny wewnętrzny?

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj:

  • poziomicę,
  • miarkę,
  • ołówek,
  • szpachelkę,
  • pacę stalową (do nakładania zaprawy i gładzi),
  • nóż do tapet,
  • piankę montażową,
  • uszczelniacz akrylowy,
  • zaprawę cementową, klej poliuretanowy lub klej gipsowy,
  • kliny (trójkątne),
  • podkładki gipsowe (wycięte z płyty gipsowej),
  • siatkę zbrojeniową (szer. zależna od wykończenia ściany pod parapetem),
  • wyrzynarkę,
  • do skuwania tynku: młotek i przebijak lub szlifierkę kątową, w przypadku ścian betonowych: szlifierkę kątową i młot udarowy.

Krok 1: przygotuj podłoże

Niezależnie od tego, czy zakładasz parapet okienny wewnętrzny po raz pierwszy, czy wymieniasz ten już wcześniej przymocowany, trzeba zadbać o przygotowanie podłoża.
Jeśli montujesz parapet w miejscu, w którym nie było go wcześniej, usuń spod okna piankę montażową. Zrób to przy użyciu noża do tapet. Podważ piankę na całej długości, a następnie delikatnie oderwij ją ręką. Usuń pozostałości tak, aby można było swobodnie wsunąć parapet pod okno.
Jeżeli wymieniasz parapet wewnętrzny na nowy, usuń poprzedni i wyrównaj powierzchnię. Pozbądź się wszystkich pozostałości materiałów montażowych: tynków, farby lub pianki montażowej. Jeśli podłoże jest nierówne, skoryguj je zaprawą wyrównującą i odczekaj, aż wyschnie.
Za pomocą miarki i ołówka zaznacz po obu stronach ościeży miejsce, w którym chcesz założyć parapet. Oznacz fragmenty ściany, gdzie wykujesz szpary umożliwiające wsunięcie przeciwległych końców parapetu. Szczeliny powinny mieć ok. 3-4 cm długości. Użyj poziomicy, aby upewnić się, czy odmierzone linie znajdują się na równym poziomie.
W przypadku ściany zrobionej z płyty gipsowej do wykucia szpary użyj młotka i przebijaka lub szlifierki kątowej. Gdy ściana jest betonowa, potrzebujesz szlifierki kątowej wraz z młotem udarowym.
Następnie oczyść podłoże z pyłu i zagruntuj je. Sięgnij po zaprawę cementową lub szybkoschnący klej poliuretanowy, który dobrze się sprawdza podczas montażu parapetów PCV.

Krok 2: przygotuj parapet

Używając wyrzynarki, przytnij końce parapetu tak, aby pasował do wcześniej wykutych otworów. Parapet wewnętrzny powinien wejść w ścianę na głębokość ok. 2-3 cm. Z płyty gipsowej wykonaj podkładki i ułóż je pod oknem.

Krok 3: zamontuj parapet

Umieść parapet na rozłożonych podkładkach gipsowych i dosuń go do końca szczeliny. Wsuń kliny pomiędzy płytki gipsowe a podstawę parapetu tak, aby ustabilizował się i wyrównał z oknem. Wypoziomuj go, używając poziomicy. Możesz zostawić spadek, jeśli chcesz, by parapet okienny był lekko nachylony.

Krok 4: uszczelnij i wykończ konstrukcję

Zwilż szczelinę między spodem parapetu okiennego a ścianą. Następnie użyj pianki montażowej i szczelnie zakryj powstałą przerwę. Pamiętaj, aby trzymać dozownik do góry nogami. Zapewni to prawidłowe nałożenie preparatu.
Gdy pianka wyschnie, usuń jej nadmiar przy pomocy noża. Gruntując, przygotuj powierzchnię pod szpachlowanie. Wyrób zaprawę z kleju do glazury lub kleju gipsowego i nałóż ją na wcześniej przygotowane podłoże. Zwróć uwagę, by dokładnie wypełnić szczelinę.

Następnie wróć do górnej części parapetu. Otwór montażowy, który pozostał między powierzchnią parapetu a ościeżnicą i ścianą, zamaskuj uszczelniaczem akrylowym. Całość wyrównaj szpachelką.
Przy drugim szpachlowaniu ściany pod parapetem warto wtopić siatkę zbrojeniową. Ochroni ona szpachlę przed ewentualnym pękaniem. Szerokość siatki dostosuj odpowiednio do wykończenia ściany. Całość zaszpachluj jeszcze jedną warstwą preparatu.
Na koniec nałóż gładź, by zniwelować nierówności i pomaluj ścianę na wybrany kolor.