Możemy wymienić dwa podstawowe typy oświetlenia, są to lampy otaczające oraz funkcjonalne. Oświetlenie pośrednie jest to niewidzialne źródło światła, na przykład ukryty pasek ledowy we wnęce w suficie, który rozświetla ścianę przyjemnym światłem. Lampy otaczające to oprawy akcentujące, które pozwalają na podświetlenie niektórych elementów w otoczeniu.

 

Z kolei oświetlenie funkcjonalne posiada dokładnie określone funkcje. W tym przypadku bardziej chodzi o dostarczenie światła niż o stworzenie atmosfery. Dzielimy je na oświetlenie podstawowe, które jest podstawowym źródłem światła w pomieszczeniu oraz oświetlenie orientacyjne, które z reguły posiada słabszą moc wyjściową i wykorzystywane jest do oświetlenia jedynie konkretnego miejsca w pomieszczenia. Wszystko zależne jest od naszego celu.

 

Oświetlenie w mieszkaniu

Podczas projektowania mieszkania musimy mieć na uwodzę fakt, że kolor ścian oraz tapet ma bardzo duży wpływ na to jaki efekt końcowy da nam oświetlenie. Jasne ściany powodują rozchodzenie się światła, natomiast ciemne je „pochłaniają”. Warto również pamiętać o zmienności barwy światła, przy ścianach w kolorach żółci oraz zastosowaniu zimnej barwy światła, która posiada bardziej niebieskawy kolor. W efekcie możemy uzyskać zamiast żółtych, ściany w odcieniu zielonym. W takiej sytuacji lepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na cieplejsze barwy świetlówek, żarówek czy ledów.

 

Zalety oświetlenia LED

Najważniejsze zalety technologii ledowego oświetlenia to niskie pobieranie mocy przez pojedyncze żarówki (przedział waha się od 1 do 3 Watt) oraz długa żywotność żarówki LED, nawet do 15 lat. Dodatkowo żarówki te nie nagrzewają się, dzięki czemu przy ich wymianie nie ma mowy o poparzeniu. Dzięki konstrukcji diodowej światło nie jest rażące, a mleczne, co pozytywnie wpływa na kondycje naszego wzroku. Żarówki LED zmieniły również spojrzenie na design. Duża elastyczność taśm i listew LED pozwala na montowanie ich w różnych, nawet ciężko dostępnych miejscach. Bardzo dobrze sprawdzają się do podświetlania mebli, sufitów półek, podłóg, a nawet ścian.

 

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.nowazarowka.pl