Dużo zależy od wyboru podłogi w mieszkaniu lub domu. Dzięki idealnemu kolorystycznie dopasowaniu potrafi stworzyć niesamowity klimat wnętrza. Kolor użytego materiału traci na znaczeniu jeżeli okaże się, że jest łatwo ścieralny lub się odbarwia, pozostawiając podłogę nijaką. Wiele osób uważa, że naturalne drewno jest lepsze od parkietu, ze względu na swoją trwałość, naturalność i szlachetność. Współczesne panele w wielu aspektach przewyższają jednak deskę.

 

Skład

Panele w większym składzie są złożone z surowców drzewnych i dobrych jakościowo komponentów. Budowa panelu doskonale znosi uszkodzenia, dzięki swej wielowarstwowej budowie. Do tego do ich produkcji zużywa się mniej drewna niż w przypadku podłogi z desek. Panele występują pod praktycznie każdym kolorem i wzorem. Niektóre nawet doskonale imitują drewno, ciężko odróżnić je od naturalnego.

 

Utrzymanie i montaż

Panele drewniane nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Łatwo się je montuje i nie potrzebują skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Do najbardziej popularnych paneli zalicza się podłogi laminowane. Oprócz tego, że z łatwością można je złożyć to również sam demontaż jest również dziecinnie prosty. Montaż drewnianej podłogi to skomplikowane przedsięwzięcie. Wszędzie unosi się kurz, zapach lakieru i trzeba wynająć do tego montażystę. A przy panelach wystarczy odrobina wiedzy, by zrobić to samemu. Wystarczy kierować się takimi wskazówkami:

– wylewka, albo inna powierzchnia, na której będą układane panele musi być sucha i równa, bo może to uszkodzić łączenie,

  • by podłoga była dobrze izolowana na spód można położyć płyty filcowe albo korkowe,
  • sprawdzać poziomicą czy powstały nierówności, nawet te 2 milimetrowe trzeba usunąć,
  • panele nie mogą ściśle przylegać do ścian, trzeba pozostawić szczeliny przy ścianach (1-2 cm),
  • panele należy kłaść prostopadle w kierunku okna, czyli tak jak padają promienie słoneczne

Sporym ułatwieniem jest możliwość umieszczania ogrzewania podłogowego pod panelami. Wcześniej było to tylko możliwe pod płytkami. Do tego trzeba jednak specjalnie przygotować podłogę. Przez co najmniej 5 dni trzeba ogrzewać podłogę założoną instalacją podłogową – maksymalną temperaturą, by codziennie schodzić o 5 stopni Celsjusza. Dwa dni przed zakładaniem paneli wyłączyć ogrzewanie. Po założeniu stopniowo można zwiększać temperaturę ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj także: DOM PRZYJAZNY DLA ALERGIKÓW – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

 

living room