Rozwój w branży budowlanej to szereg nowych materiałów i technologii. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystywane są płyty perforowane, które poprawiają zarówno akustykę wnętrza, jak i dają ciekawy efekt wizualny.

Budowa i właściwości

Płyty perforowane (siniat.pl) są zbudowane podobnie do zwykłych płyt kartonowo-gipsowych. Różnica polega na tym, że w ich powierzchni zostały zrobione otwory, a na tylnej części płyty przyklejona jest specjalna fizelina. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie optymalnej akustyki: poprawę jakości dźwięku z jednoczesnym ograniczeniem pogłosu. Poziom pochłaniania dźwięku przez okładzinę zależy od rodzaju płyt perforowanych (różne współczynniki pochłaniania dźwięku), wysokości podwieszenia okładziny i grubości zastosowanej wełny mineralnej. Dodatkowo wykorzystanie okładziny z tego rodzaju płyt dają ciekawy efekt estetyczny. Obecnie dostępne są płyty z  różnymi rodzajami i układami perforacji. Flizelina znajdująca się na tylniej części płyty może być biała lub czarna. Ponadto płyty można pomalować na dowolny kolor. Daje to wiele możliwości aranżacji wyjątkowego wnętrza.

Montaż

Sposób mocowania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnych płyt karton- gips. Na odpowiednio przygotowanych profilach za pomocą krętów mocuje się płyty. Łączenia szpachluje się odpowiednią masą szpachlową. Płyty perforowane stosuje się w połączeniu ze zwykłymi płytami kartonowo- gipsowymi lub płytkami z wełny mineralnej.

Zastosowanie

Tego rodzaju płyty stosuje się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, które muszą mieć dobre parametry akustyczne np. w salach koncertowych, aulach wykładowych, kinach. Są one też coraz częściej wykorzystywane w biurach, hotelach, centrach handlowych, na dworcach i lotniskach. Oczywiście tego rodzaju płyty używane są również do wykończenia studio nagraniowych i radiowych oraz dyskotek. Na prywatny użytek najczęściej montowane są w pomieszczeniach wykorzystywanych, jako kina domowe.