Można zauważyć wyraźny wzrost popularności podłóg bambusowych. Ta mało znana jeszcze niedawno alternatywa dla podłóg z drewna stała się aktualnie hitem sprzedażowym.  Przyjrzyjmy się zatem różnym typom paneli bambusowych i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięła się fascynacja tym materiałem?

 

Wady i zalety paneli bambusowych

Bambus jest trawą przypominającą drzewo. Niektóre jego gatunki mogą dobrze się rozwijać w miejscach słabych i niestabilnych, co czyni je użytecznymi alternatywami uprawy. Bambus ma potencjał do szybkiego wzrostu, a jego żniwa mogą się odbywać co 10 lat. Główną zaletą podłogi bambusowej jest to, że jest produktem przyjaznym dla środowiska, naturalnym i charakterystycznie wyglądającym. Jest też tańsza w wytwarzaniu i montowaniu niż w przypadku tradycyjnych desek. Pozwala też na swobodę w uzyskaniu końcowego efektu, dzięki wykorzystaniu różnych lakierów i karbonizacji. Panele bambusowe bardzo łatwo można odświeżyć lub naprawić powstałe w nich szkody.

Do wad zaliczymy to, że podobnie jak deski z drewna, zaleca się je zainstalować profesjonalnie, a ogólną regułą jest unikanie miejsc, w których występuje wilgoć – dotyczy to więc zwłaszcza łazienek, kuchni i piwnic. Dzieje się tak dlatego, że nawet przy dobrym wodoodpornym wykończeniu, solidne podłogi bambusowe mają tendencję do obrzęku w obszarach, w których występują wysokie poziomy wilgoci.

Podłoga z bambusa

Rodzaje paneli bambusowych

Wymienia się panele:

  • poziome,
  • pionowe,
  • lite,
  • tkane,
  • prasowane,
  • karbonizowane,

Pierwsze dwa typy określą kierunek, w jakim ułożone są włókna bambusa. Kolejne trzy dotyczą procesu wytwórczego. Panele lite to takie, które zostały wykonane z całości z pojedynczych pędów. Jako że bambus jest dość wąski, to charakteryzują się specyficznymi przecięciami. W tkanych łączy się te części, by stworzyć większe panele bambusowe. Natomiast w prasowanych wykorzystuje się również inne rodzaje drewna w głębszych warstwach desek, dzięki czemu materiał ten otrzymuje inne właściwości, niekiedy nawet całkowitą wodoodporność. Ostatnie dwa typy opisują kolor podłogi bambusowej. Karbonizacja pozwala na otrzymanie ciekawszych odcieni, nawet do głębokiej czerni.