Najnowszy trend w dziedzinie wykończenia podłóg to propozycja jednocześnie awangardowa i praktyczna. Czym jest podłoga żywiczna i dlaczego zdobywa coraz większą popularność? Czytaj dalej, by się przekonać!

Z fabryk do domów

Podłoga żywiczna to propozycja mająca swoje korzenie w fabrycznych halach i magazynach. Przemysłowe otoczenie wymaga posadzek jednocześnie wytrzymałych i łatwych w utrzymaniu. Doskonale sprawdziły się tam parkiety wykonane z wytrzymałych żywic syntetycznych: epoksydowej i polimerowej. Parametry tych tworzyw świetnie sprawdziły się w wymagającym, intensywnie użytkowanym otoczeniu. Trwałe i solidne, nietrudne w utrzymaniu, a przy tym ultranowoczesne – teraz mogą znaleźć miejsce również w twoim domu!

Podłoga z żywicy – praktyczna i wielofunkcyjna

Od niedawna żywiczne posadzki przedostały się bowiem z industrialnego otoczenia do prywatnych wnętrz. Syntetyczna żywica może stanowić doskonały sposób na oryginalną aranżację salonu, kuchni, a nawet sypialni! Jej wielką zaleta jest również możliwość zastosowania jej na podłodze już istniejącej, np. kafelkach – wtedy niepotrzebna jest nowa wylewka. Podłoga z żywicy może też być bazą dla tradycyjnego parkietu z drewna. Bezspoinowa powierzchnia oraz brak widocznych łączeń i fugowania na przestrzeni całej warstwy sprawiają, że taka podłoga wygląda ultranowocześnie, nie tracąc jednak nic z walorów użytkowych tradycyjnych posadzek.

Epoksydowa czy poliuretanowa?

Dostępna technologia pozwala na wybór między dwoma rodzajami podłóg żywicznych. Najpopularniejszym wariantem są posadzki epoksydowe, które cechują się niską ceną wykonania, ale ze względu na większą twardość materiału ich odporność na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, zadrapania) jest niższa. Posadzka poliuretanowa kosztuje więcej, ale przy tym jej wytrzymałość stoi na wyższym poziomie. Koszty podłogi epoksydowej zaczynają się od ok. 150 zł/m2 za najcieńszą powłokę, zaś w przypadku wyższej jakości poliuretanu od ok. 250 zł/m2.

Zadbaj o fachowców!

Do tego trzeba doliczyć również kwotę, jaką zapłacimy za robociznę. Podłogi z żywicy wciąż są dość rzadko spotykane, dlatego też ceny za wykonawstwo mogą być wysokie. Ze względu na charakterystyczne cechy tej technologii, prace powinniśmy zlecić firmie o dużym doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na rynku, potwierdzonej opiniami klientów. W innym przypadku ryzykujemy mniejszą trwałość całej podłogi, a także błędy wykonania objawiającą się nierównościami powierzchni i zaburzonymi proporcjami poziomów, które popsują ostateczny efekt wykończenia.

Podłoga żywiczna w różnym wydaniu

Dużą zaletą podłóg żywicznych są szerokie możliwości aranżacji, jakie tego typu pokrycie zapewnia. Posadzki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i trzech wariantach wykończenia (mat, półmat i połysk), dzięki czemu można je dopasować do indywidualnego gustu użytkownika. Żywica może być również przezroczysta. Transparentna podłoga może posłużyć zarówno jako baza parkietu z efektem 3D (zdjęcie prezentowane pod podłogą), z drugiej zaś być doskonałym fundamentem wnętrza industrialno-minimalistycznego (surowy beton widoczny przez żywicę).