Świat się rozwija w każdej dziedzinie. Powstają coraz lepsze produkty, materiały i technologie, które mają ułatwić życie. Tak samo prężnie rozwija się rynek budowlany. Nowe rozwiązania dają możliwość ulepszenia budynków, stworzenia energooszczędnego domu, przyjaznego dla środowiska i dla nas.

Izolacja budynku jest bardzo ważnym elementem podczas budowy domu. To od niej zależy, czy w budynku będzie utrzymywało się ciepło i czy nie będą tworzyć się mostki termiczne, przez które uciekające powietrze, zabiera ze sobą nasze pieniądze za ogrzewanie. Są różne metody i materiały, którymi ocieplamy dom. Jednak warto zwrócić uwagę na te, które są dla nas najlepsze. Warto pamiętać, że to co powszechne nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.  

Metoda natryskowa

Izolacja powinna być szczelna i wypełniać wszystkie nawet trudno dostępne miejsca. Metoda natryskowa nie jest jeszcze powszechna w Polsce, za to cieszy się popularnością na Zachodzie. – Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie dokładnie wypełnić wszystkie załamania i zakamarki na jakie trafimy ocieplając mieszkanie. Izolacja natryskowa nie pozostawia odstępów pomiędzy materiałem, ponieważ po nałożeniu izolacji tworzy ona jednolitą powierzchnię. – mówi Paweł Klepczarek z firmy Piankol s.c. Do natryskiwania wykorzystuję się piankę poliuretanową, która idealnie przylega do izolowanej powierzchni. Tą metodą nie ocieplimy mieszkania sami. Mogą to zrobić tylko autoryzowani wykonawcy, którzy korzystają z najlepszych sprzętów i najlepszej jakości materiałów. Jeżeli wybierzemy metodę natrysku do izolacji naszego domu, warto zwrócić uwagę na ekipę budowlaną jaką wybieramy do tego zadania. A dokładnie na to z jakiego sprzętu korzystają i czy na pewno wykonawcy są przeszkoleni. Dlaczego? Ponieważ tak jak każdy materiał i każda metoda, źle wykonana nie daję oczekiwanego efektu, a takiego rozczarowania chcemy przecież uniknąć.

Czym ocieplamy budynek? 

Do metody natryskowej używa się pianki poliuretanowej. Jest ona bardzo dobrym materiałem izolacyjnym. Jest przyjazna dla środowiska, co wyróżnia ją spośród innych dostępnych materiałów izolacyjnych. Chroni budynek przed powstawaniem pleśni, co jest bardzo ważne, ponieważ pleśń powoduję nie tylko „choroby budynku”, ale również ludzi, którzy w nim przebywają. Dzieję się tak, ponieważ pianka odprowadza wilgoć z zaizolowanej przegrody. – Pianka Foam-Lok™500, amerykańskiego producenta jest materiałem, którego można użyć w każdym klimacie. Z biegiem lat nie traci swoich parametrów izolacyjnych i nie zmienia swojej struktury. Posiada Europejską Aprobatę Techniczną, która jest gwarancją dla klienta, że pianka jest tworzona zawsze z najlepszej jakości materiałów. – komentuje Marcin Sobczyk z firmy HONTER Company, dystrybutora pianki marki LAPOLLA INDUSTRIES na terenie Unii Europejskiej. Dzięki swoim parametrom pianka działa jak naturalna klimatyzacja. Latem w domu jest chłodno, a zimą ciepło. Szczelność pianki powoduję, że możemy swobodnie oszczędzać na rachunkach i to nawet do 50%. Jest to więc jednorazowa inwestycja na długie lata, ponieważ nie musimy się martwić o dodatkowe koszty w przyszłości na naprawę izolacji, tak jak w przypadku powszechnych materiałów. Amerykańscy producenci zadbali o każdy szczegół. Przy użyciu pianki dostajemy 40 lat gwarancji na materiał. Pianka poliuretanowa w USA stosowana z powodzeniem od niespełna 40 lat.

Rozwój rynku

wzrostyIzolacja natryskowa, choć nie jest jeszcze znana, to prognozy są pozytywne. Na konferencji, której tematem był rozwój rynku izolacji natryskowej w budownictwie, określono, że do 2017 roku rynek ten wzrośnie pięciokrotnie. Jest to znak, że ludzie, którzy rozpoczynają budowę, zaczną pogłębiać swoją wiedzę na temat materiałów izolacyjnych i metod ich aplikacji i będą dokładniej dobierać produkty. W przypadku izolacji, decyzja jaką podejmiemy, jest bardzo ważna. Od niej zależy utrzymanie ciepła w naszym domu oraz oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Wybierając pierwszy lepszy produkt, narażamy się na budowlaną katastrofę i inwestowanie kolejnych pieniędzy w przyszłości.

Źródło zdjęcia: ewabuszka.pl/2012/12/
Honter.pl/