Sauna we własnym domu to pomysł, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, jakie wymagania techniczne spełnić musi domowa sauna!

Znajdź miejsce…

Podstawowym wymogiem podczas projektowania sauny jest znalezienie na nią odpowiedniego miejsca. Powinno ono cechować się przede wszystkim oddaleniem od reszty pomieszczeń ze względu na konieczność starannego zaprojektowania instalacji wentylacyjnej.

Zaplanuj wentylację…

Wentylacja w saunie to jednocześnie jej najważniejszy element: gdy nie będzie ona wykonana należycie, kabina może zostać zawilgocona lub przegrzana, wskutek czego domownicy nie będą mogli czerpać pełnej satysfakcji z jej zalet.

Zadbaj o zamknięty obieg powietrza…

Podczas projektowania kabiny sauny należy pamiętać o zamkniętym obiegu powietrza, w jaki wyposażone powinno zostać pomieszczenie. Kabina nie może być podłączona bezpośrednio do standardowej instalacji wentylacyjnej. Powietrze powinno dostawać się do wnętrza z tego samego pomieszczenia.

Rozplanuj wloty…

Odległość między początkiem i końcem (wlotem i wylotem) instalacji musi być przy tym jak największa: wlot należy wykonać pod piecem, a wylot jak najbliżej sufitu po przeciwnej stronie wlotu. Warto przy tym zadbać o zainstalowanie w pobliżu pieca wyposażonego w syfon odpływu wody.

Dopasuj elektrykę…

Instalacja elektryczna obsługująca kabinę powinna posiadać oddzielny obwód. Jest to konieczne z punktu widzenia zarówno bezpieczeństwa, jak również wymagań większości producentów. Prace związane z instalacją elektryczną powinny być wykonane przez fachowca posiadającego odpowiednie uprawnienia typu SEP.

Zacznij murować…

Dodatkowo w trakcie budowy sauny należy zachować odstęp (30 – 50 mm) między ścianą pomieszczenia a kabiną. Wraz z odpowiednimi materiałami zapewni to należytą termoizolację pomieszczenia, a dodatkowo zapobiegnie gromadzeniu się pary wodnej na ściankach zewnętrznych. Dodatkowo przestrzeń ta pozytywnie wpłynie na wentylację.

…i ciesz się sauną!