Łazienka to miejsce szczególnie narażone na powstawanie różnego rodzaju grzybów i pleśni, dla których wilgotne i ciepłe środowisko jest idealne do prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważna jest instalacja odpowiedniego rodzaju systemu wentylacji, który w skuteczny sposób zapobiegnie ich powstawaniu.

Każda łazienka powinna być wyposażona w odpowiedni kanał wywiewny, który jest elementem systemu wentylacji. W każdym domu i mieszkaniu system wentylacyjny powinien być zaprojektowany tak, aby powietrze dostawało się do pomieszczeń poprzez otwory w pokojach i przepływało w kierunku wylotów do kanałów wywiewnych znajdujących się w pomieszczeniach sanitarnych oraz kuchni (ewentualnie także w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych, które nie mają okien – np. garderobie, spiżarni czy kotłowni). Takie ukierunkowanie przepływu powietrza pozwala na uniknięcie rozprzestrzenienia się różnego rodzaju zanieczyszczeń w postaci zapachów oraz wilgoci, które najczęściej wytwarzają się w łazience oraz kuchni.

Teoria a praktyka

W sporej ilości przypadków jednak system wentylacji grawitacyjnej nie funkcjonuje dokładnie tak jak powinien. Powodem takiego działania jest najczęściej brak lub zbyt mała powierzchnia otworów umożliwiających napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Innym powodem nieprawidłowego działania systemów wentylacyjnych mogą być również bardzo trudne do wyeliminowania czynniki osłabiające siłę naturalnego ciągu konikowego (np. zbyt niski komin, lub niekorzystne umiejscowienie wylotów przelotów wentylacyjnych). Skutkiem nieprawidłowego działania wentylacji są nie tylko grzyby i pleśń ale również zbyt długo utrzymujący się nieprzyjemny zapach oraz zaduch. Jeżeli tylko zauważymy, że nasz system wentylacji jest niedostatecznie dostosowany do naszego pomieszczenia, powinniśmy jak najszybciej podjąć działania mające na celu wyeliminowanie elementów wpływających na to działanie.

Wentylator to podstawa

Zanim dokonamy zakupu odpowiedniego wentylatora, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wymiary otworu wentylacyjnego, w którym ma zostać on umieszczony. W największej ilości przypadków otwór ten ma wymiary 14×14 cm lub 15cm średnicy. Otwór powinien w całości pozostać przysłonięty przez obudowę wentylatora, jednak wirnik nie powinien mieć średnicy większej niż wymiar otworu.

Pamiętajmy również o kwestii wydajności takiego wentylator, która w większości przypadków wentylatorów przeznaczonych do łazienki wynosi średnio od 100 do 250 m3/h. Im większa wydajność urządzenia, tym szybciej zostaną usunięte zanieczyszczenia, jednocześnie jednak zwiększy się również pobór prądu oraz poziom hałasu. Dlatego przed podjęciem ostatecznego wyboru zwróćmy również uwagę, czy dźwięk wyemitowany przez wentylator nie będzie dla nas zbyt dokuczliwy.

schemat

przykładowy schemat wentylacji w przypadku kilku łazienek