Żarówki LED-owe stają się coraz bardziej popularne, jeśli chodzi o oświetlenie naszych domów czy mieszkań. Ze światłem LED stykamy się więc na każdym kroku, co sprawia, że jesteśmy narażeni na jego działanie.

Naprawdę szkodliwe?

LED-y towarzyszą nam każdego dnia i prawdopodobnie nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w naszym zdrowiu. LED-y w domu to normalna, codzienna rzecz. Jakiś czas temu jednak padło na nie złe światło po tym, jak w prasie pojawiło się kilka opinii o rzekomej szkodliwości tego rodzaju oświetlenia. Jak jest naprawdę?

Światło a nasze zdrowie

Jeśli chodzi o wpływ światła na zdrowie człowieka, to zdecydowanie jego niedobór jest przez nasz organizm odbierany negatywnie. Szacuje się, że dzienna dawka to przynajmniej kilka godzin światła jasnego o wartości nie mniejszej niż 4000 lux. Brak słońca wpływa na nas negatywnie – nie wydziela się witamina D, a nasze samopoczucie pogarsza się. Podobnie jest z barwą światła. Zbyt jasne, niebieskie światło może wpływać na nas negatywnie.

LED a zdrowie

Wysokiej jakości LED-y nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Jeśli zaopatrujemy się w LED-y u producentów wątpliwej jakości, w żarówki tanie i niesprawdzone, możemy mieć problemy między innymi z:

  • migającym oświetleniem, które może wywoływać pieczenie i swędzenie oka;
  • niebieskim światłem, które może być szkodliwe dla fotoreceptorów w nabłonku barwnikowym siatkówki, a w efekcie może prowadzić do choroby wzroku zwanej AMD;
  • dużą iluminacją, czyli oślepiające diody LED ­– żarówki o małej średnicy wypuszczają silną i skoncentrowaną wiązkę światła, która może uszkodzić siatkówkę oka.

Substancje chemiczne w diodach LED

Wiele opinii dotyczących oświetlenia LED wskazuje także na obecność szkodliwych substancji chemicznych w świecących żarówkach. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą. Oczywiście, niskiej jakości chińskie żarówki LED użyte do testów wykazały obecność wydzielających się pierwiastków, między innymi arsenu, miedzi i niklu. Dotyczyło to chińskich lampek choinkowych, które nie spełniały nie tylko wymogów związanych z klasą energetyczną lampek LED, ale także norm związanych z bezpieczeństwem elektrycznym.

Nie da się ukryć, że długotrwałe narażenie oczu na działanie silnych wiązek lamp LED może wywoływać negatywne skutki, jednak wysokiej jakości produkty używane zgodnie z ich przeznaczeniem nie mogą wpływać źle na nasz organizm. Światło może bowiem właściwie stymulować ludzki organizm w lepszym, codziennym funkcjonowaniu.