Okna to jedne z najważniejszych elementów każdego domu i mieszkania. Zapewniają odpowiednią ilość dziennego światła, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli okien o różnych parametrach. Jednak nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania nie spełnią swojego zadania, jeżeli okna zostaną zamontowane w nieodpowiedni sposób. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy w montażu okien.

Błąd 1: Nieodpowiednie przygotowanie otworów okiennych

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedbałość o odpowiednie przygotowanie przestrzeni, w której mają pojawić się okna. Właściwe przygotowanie otworów okiennych powinno zostać wykonane jeszcze na etapie pomiarów. Ościeża powinny być przede wszystkim wyrównane – tylko na płaskim, pozbawionym pęknięć i nierówności podłożu możliwe jest właściwe zamontowanie okien. Największą uwagę należy zwrócić na dolną krawędź – powinna zostać ona idealnie wypoziomowana, aby okno przylegało do niej całą swoja powierzchnią.

Błąd 2: Montowanie okien na brudnym podłożu

Kolejnym błędem są zaniedbania w kwestii czystości podłoża, na którym ma zostać „postawione” okno. Montaż okien powinno rozpocząć się od starannego oczyszczenia otworów okiennych z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Zastosowanie pianki montażowej na podłożu, na którym znajduje sie pył, kurz bądź fragmenty tynku sprawi, że nie przylgnie ona do powierzchni wystarczająco dobrze. Przez pozostawione szczeliny będzie dostawać się zimne powietrze – okna będą nieszczelne. To może skutkować pojawieniem się wilgoci, która prędzej czy później przybierze postać grzyba.

Błąd 3: Niewłaściwe uszczelnienie

Aby ustrzec się zawilgocenia okna, a także ścian konieczne jest prawidłowe uszczelnienie okna. Powinno ono odbywać się poprzez zastosowanie warstw i odpowiednich narzędzi. Pierwszą warstwa jest warstwa wewnętrzna – taśma uszczelniająca. Następnie warstwa środkowa, w której powinna być zastosowana pianka. A na koniec warstwa zewnętrzna – impregnowane taśmy rozprężne bądź warstwowe. Takie uszczelnienie zapewnia doskonałą ochronę przed przepuszczaniem powietrza, ciepła, a także dźwięków. Warto zwrócić również uwagę na zastosowanie odpowiedniej ilości produktu. Zbyt mała ilość pianki może skutkować powstawaniem szczelin, zbyt duża – zmianą kształtu profilu okiennego.

To tylko niektóre z często pojawiających się błędów w montażu okien. Aby się ich ustrzec warto korzystać z usług profesjonalnych firm z wieloletnim doświadczeniem.