Mieszkania w stylu klasycznym pozwalają na wykorzystanie dawnych metod dekoracyjnych w aranżacji ścian. Boazeria angielska stosowana była w domach już w starożytności, jednak na popularności zyskała w renesansie i klasycyzmie. Głównym celem drewnianej okładziny była ochrona ścian przed wilgocią oraz zimnem, pełniła więc rolę izolacyjną. Boazeria zajmuje przeważnie 1/3 ściany i montowana jest tuż przy listwie podłogowej. Obecnie, okładzina ta na nowo staje się popularna, jednak teraz pełni wyłącznie rolę dekoracyjną.

Kiedy warto zamontować boazerię?

Wyróżnić można trzy rodzaje boazerii: panelową, płycinową oraz kasetonową. Najczęściej jednak zakładane są pionowe deski o jasnej kolorystyce, dopasowanej do wystroju wnętrz. Pomieszczenie z boazerią staje się bardziej ekskluzywne i eleganckie, mieszkanie nabiera nieco poważniejszego charakteru. Dodatkowo, zabezpieczają one ściany przed zatarciami i uderzeniami, dlatego chętnie wykorzystywane są w pokojach dziecięcych.

Boazeria angielska jest również świetnym rozwiązaniem podczas odnawiania mieszkań, ponieważ zamiast łatać ubytki czy malować uszkodzoną ścianę, można pokusić się o elegancką okładzinę. Ten rodzaj dekoracji stosuje się też często w domach, na ścianie wzdłuż schodów, dzięki czemu droga na piętro zostaje subtelnie wyeksponowana.

boazeria-warto

Cena oraz montaż boazerii

Choć boazeria może wyglądać na trudną w montażu, to wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowany proces. Gdy pracy podejmie się fachowiec, uzyskać możemy bardzo ciekawe aranżacje, jednakże montaż w klasycznym wykonaniu jest również możliwy przy zaangażowaniu wyłącznie własnych chęci. Najpierw należy wybrać tworzywo za pomocą którego chcemy udekorować ściany, dostępne są zazwyczaj trzy rodzaje: drewniane, z płyt MDF oraz PVC.  Dokupić trzeba również specjalne listwy do boazerii. Ceny paneli ściennych są zróżnicowane, jednak te o klasycznym wzorze dostępne są w granicach 15-30 zł za m2.  Bardziej designerskie modele można zakupić nawet do 150zł/m2. Wszystko zależne jest więc od naszych preferencji oraz wielkości pomieszczenia.