Fugowanie jest czynnością, która z pewnością w każdym domu miała miejsce w łazience czy kuchni. Dlatego powinniśmy mieć o niej chociaż kilka podstawowych informacji. Na fugowanie możemy inaczej mówić spoinowanie.

 

CO DAJE NAM FUGOWANIE?

Fugowanie czy też spoinowanie – jak kto woli – dostarcza ostatecznego efektu wymianie lub zakładaniu płytek ceramicznych – niezależnie czy na ścianie czy też podłodze.

 

JAKIE SĄ NIEZBĘDNE NARZĘDZIA DO WYKONANIA SPOINOWANIA?

Aby zabrać się do fugowania potrzebujemy kilka istotnych narzędzi, którymi są: kielnia, miękka szpachla, pojemnik plastikowy, naczynie do wody, gąbka, gumowa szpachla oraz wiertarka.

 

PO CO NAM WIERTARKA?

Wielu ludzi zastanawia się po co wiertarka podczas fugowania. Odpowiedź jest jednak prosta: wiertarka pomaga nam zmieszać fugę, dlatego konieczne jest aby była ona z mieszadłem.

 

FUGOWANIE A ESTETYKA

Fugowanie ma wpływ przede wszystkim na estetykę założonych płytek ceramicznych. Ponadto chroni spoiny między płytkami, zapobiega przenikaniu wody między i pod nie, zapobiega również dostawaniu się tam kurzu i innych zabrudzeń i zanieczyszczeń.

 

JAKIE ISTNIEJĄ METODY FUGOWANIA?

Istnieje oczywiście kilka metod fugowania. Do najpopularniejszych i najczęściej używanych należy przede wszystkim: fugowanie z mieszanin klejowych i ceracolu, fugowanie w różnych kolorach czy też fugowanie silikonem.

 

MUSI BYĆ WYKONANE STARANNIE!

Powinniśmy pamiętać o tym, że spoinowanie musi być wykonane bardzo starannie. W przeciwnym razie może wystąpić konieczność wymiany płytek bądź będzie to wyglądało nieestetycznie.