W zależności od rozkładu mieszkania sypialnia jest oddzielnym pokojem lub pełni jednocześnie funkcję salonu. Co powinno znaleźć się na jej podłodze? Jaki mamy wybór?

Jeśli chodzi o możliwości to na podłodze w sypialni może znaleźć się:

  1. Wykładzina
  2. Drewno lub panele
  3. Dywan

Wykładzina

Wykładziny dzielą się ze względu na rodzaj włókien, sploty oraz sposób cięcia. W sypialni najlepiej sprawdzą się wykładziny pętelkowe, welurowe lub typu shaggy.

Gdy sypialnia jest oddzielnym pomieszczeniem i nie jest wykorzystywana jako pokój dzienny warto wybrać typ shaggy. Ma długie i gęste runo, dzięki czemu nawet chodząc na boso odczuwamy ciepło i miękkość. Wykładzina taka nie musi być też tak wytrzymała, jak te przeznaczone do holu czy salonu.

Oczywiście warto zadbać o właściwą konserwację wykładziny, co zapewni dłuższą trwałość i świeżość w sypialni. Staraj się odkurzać co 2-3 dni. Plamy lub inne zabrudzenia usuwaj natychmiast, co zmniejszy ryzyko powstania trwałego zabrudzenia.

Przy wyborze wykładzin typu shaggy pielęgnacja jest bardziej wymagająca ze względu na dłuższy włos, dlatego odkurzanie zajmuje więcej czasu i powinno się je wykonywać częściej.

Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu lepiej wybierz wykładzinę z krótszym włosem. Wybieramy ją także, gdy trzymamy w domu zwierzęta.

Drewno lub panele

Jeśli nie chcesz mieć wykładziny lub jesteś alergikiem dobrym wyborem będzie drewniana podłoga – niekoniecznie musi być wykonana z najtwardszego drewna. Wybierasz spośród gatunków: ipe, tauari lub grapia. Pamiętaj też, że przy podgrzewanej podłodze należy wybrać drewno niezmieniające wymiarów pod wpływem temperatury i wilgotności.

Alternatywą są proste i szybkie w montażu panele podłogowe.

Do wyboru masz kilkanaście kolorów, dzięki czemu z łatwością dobierzesz odcień podłogi do wystroju sypialni.

Ważne jest, aby w przypadku alergików podłoga drewniana została pokryta naturalnymi olejami lub lakierem wodrozcieńczalnym.

Dywan

Pośrednie rozwiązanie pomiędzy wykładziną a drewnem. Dywany mają różne rozmiary, wzory i długość włosów. W zależności od Twoich upodobań wybierasz pomiędzy małymi dywanikami zaraz przy łóżku lub dużym dywanem na środku pokoju. Wszystko zależy od wystroju Twojej sypialni i pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni.

Zwróć uwagę, że zarówno wykładziny, drewniane podłogi, panele czy dywany wymagają specjalistycznej pielęgnacji, dzięki czemu dłużej będą wyglądać jak nowe.