Storczyk czy też – bardziej fachowo, a zarazem romantycznie – orchidea, to kwiat, który wywodzi się z ciepłych rejonów Dalekiego Wschodu i dlatego też doskonale czuje się w ciepłym klimacie równikowym. W związku z tym, aby zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju w warunkach domowych, musisz zadbać o kilka ważnych szczegółów. Jednym z nich jest dobór prawidłowej doniczki do storczyków.
Poznaj specyfikę rośliny
W naturalnych warunkach storczyki obrastają kory drzew. Ich korzenie rosną w bardzo niewielkiej odległości od liści. Co najważniejsze – korzenie storczyków są zielone, a więc zachodzi w nich proces fotosyntezy, który odżywia roślinę. Dlatego należy zadbać o to, by rośliny były sadzone w naczyniach, które zapewnią im wystarczająca ilość światła. Doniczki do storczyków nie muszą być przezroczyste. Orchidee dobrze wzrastają także w kolorowych donicach. Przezroczyste naczynie pozwala jednak łatwiej kontrolować stan korzeni – korzenie zgniłe lub obumarłe należy usuwać, by choroba nie przeniosła się na całą roślinę.
Jaka zatem powinna być donica do orchidei?
Każda kolejna doniczka do storczyka powinna być tylko nieznacznie większa od poprzedniej, ponieważ stosunkowa niewielka liczba korzeni powoduje, że orchidee czują się dobrze w ciasnych naczyniach. Mimo, że w naturalnym dla storczyków klimacie panuje duża wilgotność powietrza, rośliny te nie lubią mokrej ziemi. Im większa doniczka, tym dłużej będzie wysychało podłoże, dlatego zatem nie należy sadzić orchidei w zbyt dużych naczyniach.
Przygotuj doniczkę do posadzenia storczyka
Plastikowe doniczki do storczyków powinny mieć otwory w denku. Jeśli są małe, powiększ je lub dorób kolejne. Roślinie mogą pomóc również otwory wykonane w bocznych ściankach doniczki. Nigdy nie sadź orchidei w doniczkach ceramicznych – utrudni to korzeniom dostęp do powietrza, a brak odpływu wody będzie powodował gnicie korzeni, a w konsekwencji całej rośliny.
Wybierz osłonkę, która wpisze się w wystrój domu
Doniczki do storczyków generalnie nie są zbyt estetyczne, szczególnie wtedy, kiedy decydujesz się na posadzenie orchidei w naczyniu przezroczystym. Widok ziemi i korzeni może nie podobać się osobom, które szczególnie skupiają się na wyglądzie własnego wnętrza. Poza tym mają jeszcze kilka innych wad, min.:
- są niestabilne,
- nie komponują się z urodą kwiatów,
- nie pełnią funkcji dekoracyjnej.
Dlatego popularnym rozwiązaniem są osłonki na doniczki. Przy wyborze osłonek również musisz kierować się pewnymi zasadami.
- Osłonka nie może być zbyt ciasna – jeśli wewnętrzna doniczka będzie przylegać do ścianek osłonki, wówczas korzenie będą miały ograniczony dostęp do powietrza.
- W osłonce doniczka powinna znajdować sią delikatnym podwyższeniu, np. na odwróconej podstawce. Dzięki temu nadmiar wody będzie poza zasięgiem korzeni.
Dostępne rodzaje osłonek
Obecnie znajdziesz na rynku bardzo szeroki wybór osłonek na doniczki do storczyków. Najczęściej spotykane to osłonki plastikowe, gliniane lub ceramiczne. Do wyboru masz również wiele wariantów kolorystycznych, a także różne wzory i faktury.
Brak komentarzy