Za oknem mamy piękną polską wiosnę, jednak jednocześnie jest to najtrudniejszy czas dla alergików. Przyroda budzi się do życia, a pyłki z kwitnących kwiatów przenoszone są przez wiatr, także do naszych domów. Nie sposób jest uniknąć alergenu spacerując po ogrodzie, a w dodatku w zakamarkach naszego mieszkania prawdopodobnie gromadzą się roztocza, kurz, pyły czy sierść zwierząt, które także mogą silnie uczulać.
Nie jesteśmy w stanie powstrzymać sił natury, jednak istnieją sposoby, by we własnym mieszkaniu czuć się zdrowo i komfortowo. Jeżeli chociażby jeden z członków rodziny należy do grupy alergików, bezzwłocznie należy zadbać o aranżację wnętrza domu i wyeliminować szkodliwe czynniki.
Opary farb z amoniakami na ścianach
Przede wszystkim nie zaleca się nakładać tapet na ściany, ze względu na jej nierówności i wypukłości. Natomiast malując wnętrza pomieszczeń unikaj farb z amoniakami i rozpuszczalnikami, które wydzielają opary szczególnie szkodliwe dla wrażliwych alergików. Farbę najlepiej rozcieńczyć lekko w wodzie i unikać chropowatej nawierzchni na ścianach.
Podłoga pełna alergenów
W pokojach najlepiej sprawdzą się panele, ponieważ na nich mniej gromadzi się alergenów niż na puszystych dywanach. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które jednak nie chcą żegnać się z miękkim podłożem będzie używanie specjalnego odkurzacza Kärcher dla alergików z filtrem wodnym, z którego wydobywa się tylko czyste powietrze.
Meble
Szafki i półki powinny mieć jak najmniej otwartej przestrzeni i najlepiej aby wykonane były z drewna zalaminowanego plastikiem, który ma działanie uszczelniające. Wnęki i zakamarki są doskonałym miejscem na gromadzenie się kurzu i pyłków, dlatego dobrze sprawdzą się zaszklone półki i pionowa zabudowa po sam sufit.
Dekoracje
Pamiętaj, że im więcej w mieszkaniu będzie wystawionych przedmiotów, tym większa tworzy się ilość miejsc dla alergenów, które uwielbiają osadzać się w tapetach, poduszkach, zasłonach czy kocach. Dekoracje i wszelkie drobiazgi najlepiej schować w zamykanych półkach, a w pomieszczeniach zadbać o jak najwięcej gładkich i równych powierzchni, które w dodatku łatwo będzie przestrzec wilgotną szmatką.
Dom przyjazny dla alergików musi być często wietrzony, a pościel i zasłony powinny być wykonane z lekkich materiałów, np. z bawełny, które należy systematycznie prać. Odzież wierzchnią najlepiej jest trzymać w szafach, a obuwie chować w zamykanych półkach lub pudełkach. W oknach natomiast dobrze sprawdzą się rolety, na których osadza się najmniej alergenów. Warto także pamiętać, by po kąpieli dobrze wywietrzyć łazienkę, w celu uniknięcia szkodliwej dla alergików wilgoci w mieszkaniu.
Brak komentarzy