Nie da się ukryć, że dywan to oznaka dobrego stylu i jakości. Jednakże w czasach ich masowej produkcji powinniśmy być jeszcze bardziej wyczuleni na to, jaki konkretnie dywan wybrać, aby posłużył przez kolejne lata i szybko nie stracił swoich właściwości wizualnych.

Wybór nie jest łatwy, ponieważ na rynku jest dostępnych tysiące różnych wariantów kolorystycznych i materiałowych. Jednakże i tak podczas wybierania warto jest kierować się przede wszystkim własnym gustem. Należy podkreślić, że dywan spełni oczekiwania wtedy, kiedy idealnie dopasujesz go do wybranych pomieszczeń w Twoim domu. Z pewnością podkreśli on ich charakter i nada indywidualnego wyglądu.

Sypialnia

Zdecydowanie polecamy dywany puszyste i miękkie, które dają poczucie komfortu oraz ciepła. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są dywany z długim włosem tzw. shaggy.

dywan w sypialni

Pokój dla dziecka

Zapewne domyślasz się, że to miejsce powinno być szczególnie przepełnione kolorami, gdyż pokój dziecięcy służy najmłodszym nie tylko do spania, ale i zabawy. Tutaj warto jest zdecydować się na dywan w jasnym kolorze oraz taki, który będzie odporny na plamienie. Należy zdecydować, czy wolisz puszysty dywan, czy może taki, jaki będzie się łatwiej czyścił.

dywan dla dziecka

Jadalnia i salon

Zgodzisz się z nami, że te dwa pomieszczenia są niejako reprezentacyjne w każdym domu czy mieszkaniu. Jednocześnie należy zauważyć, że są one również najbardziej narażone na zabrudzenie. Z tego powodu, dywan, który zdecydujesz się w nich położyć musi być dobrej jakości. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy i szukanie absolutnie najtańszych rozwiązań. Raczej unikamy w tym wypadku zbyt mocno puszystych dywanów, które trudno czyścić i stosunkowo łatwo zniszczyć.

dywan w salonie

Jakie kolory wybierać?

Wiele zależy ostatecznie od tego, jaki konkretnie motyw wystroju panuje w danym pomieszczeniu. Musisz mieć na uwadze fakt, że kiedy położysz dywan z nowoczesnym wzorem w klasycznym wnętrzu, to niestety całość będzie się ze sobą „gryzła”.

Bardzo popularne jest łączenie kolorów w różnej tonacji. I tak np. mamy połączenie ciemnego dywanu z białym kolorem na ścianach, czy też żółtego i niebieskiego. Należy jednak w taki sposób komponować całość, aby ostatecznie stanowiła jedność i doskonale się uzupełniała.