Oczyszczenie ścian i wyrównanie ich powierzchni to kluczowe działania gwarantujące estetykę wnętrza i wpływające jednocześnie na sukces całego remontu. Niezależnie czy wybierzemy gładź gipsową czy gips szpachlowy, otrzymamy z pozoru podobny efekt, jednak w rzeczywistości obie te techniki różnią się od siebie zastosowaniem i właściwościami. Poznaj znaczące różnice i świadomie wybierz metodę wygładzenia ścian, dopasowaną do swoich potrzeb.

Różnice między gipsem szpachlowym, a gładzią gipsową

Gips szpachlowy jest materiałem budowlanym składającym się głównie z gipsu z domieszką kredy, dolomitu, wapna lub cementu jako składników wiążących. Jest to powszechna forma stosowana w wykończalniach, jednak tylko w niektórych przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie.

Są dwie zasadnicze różnice między gipsem szpachlowym, a gładzią gipsową. Przede wszystkim w pierwszym przypadku materiał jest twardszy i wytrzymalszy. W związku z tym gips mocno przywiera do podłoża, szybko schnie i ciężej go wyszlifować w fazie końcowej. Natomiast gładź gipsowa jest elastyczna, bardziej miękka i delikatna. Druga różnica to grubość warstwy jaką należy nałożyć na ścianę, by uzyskać zadowalający efekt.

Gips szpachlowy do zadań specjalnych

Ze względu na swoje solidne właściwości i odporność na uszkodzenia, gips szpachlowy stosowany jest zazwyczaj przy dużych nierównościach ścian. Na powierzchnię jednorazowo nałożyć można dość grubą warstwę – do 6mm, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku gładzi gipsowej. Szpachlówka służy do korygowania ubytków oraz do nadawania precyzyjnego kształtu w kątach pomieszczenia. Jest to również doskonały wybór przy wykończeniach w starym budownictwie, gdzie wyrównanie ścian jest procesem bardzo czasochłonnym. Jednorazowe wyłożenie grubszej warstwy znacznie przyspiesza proces odnawiania pomieszczeń, gwarantując jednocześnie trwalszą powierzchnię.

Gładź gipsowa – źródło estetyki

Ten cienkowarstwowy materiał wykończeniowy przeznaczony jest do uzyskania końcowego efektu wygładzenia ścian. Elastyczna konsystencja i warstwa o grubości do 2-3 mm sprawia, że gładź jest chętniej wykorzystywana podczas niewielkich remontów lub w pomieszczeniach wymagających drobnych poprawek. Głównym zadaniem tego materiału jest dokładne i precyzyjne wygładzenie, które jest możliwe dzięki drobnemu uziarnieniu. Po nałożeniu gładzi ściana jest gładka, o równomiernej strukturze, a dzięki stosunkowo miękkiej konsystencji w łatwy sposób można dokonać wszelkich poprawek przy użyciu papieru ściernego, nawet tuż przed nałożeniem farby. Dużą zaletą jest również łatwość aplikowania gładzi gipsowej zarówno na ścianach, jak i sufitach, przygotowując powierzchnie do malowania.