Jeśli chodzi o bezpieczne poruszanie się po schodach, to najważniejszymi czynnikami jest ich prawidłowe zaprojektowanie i budowa oraz widoczność stopni. Ten ostatni aspekt jest ważny szczególnie w nocy, kiedy nietrudno o to, aby się na schodach potknąć. Właśnie z tego względu warto jest rozważyć doświetlenie stopni, dzięki któremu będzie się można bezpiecznie po schodach poruszać również w nocy.

Jaka moc światła?

W przypadku oświetlenia stopni nie potrzeba zbyt mocno świecących żarówek halogenowych. Stosuje się tutaj raczej nieco przytłumione światło, które w żadnym wypadku nie oślepia. Emitowane promienie światła koniecznie powinny być stonowane i dyskretne.

Można także zdecydować się na oświetlenie z czujnikiem ruchu, które będzie się uruchamiało dopiero wtedy, kiedy ktoś zechce skorzystać ze schodów.

Jak montować?

Wszystko będzie w dużej mierze zależało od rodzaju schodów, które masz w swoim domu. Najczęściej lampki montowane są niejako w podstopnicach, dzięki czemu światło padające oświetla nam kolejne stopnie schodów. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach nie da się czegoś takiego zrobić lub ktoś ma inną wizję. Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą być naścienne kinkiety zawieszone nad schodami, których światło będzie na nie padać. Na rynku jest wiele stylowych rozwiązań, które są łatwe w montażu i dają bardzo dobre światło.

Warto od samego początku uwzględnić w projekcie domu oświetlenie schodów, dzięki czemu projektant wykona projekt uwzględniający dodatkowe połączenia kabli. W ten sposób nic nie trzeba będzie kuć, a przewody zostaną dokładnie zamaskowane. Warto zwracać uwagę na walory estetyczne, bowiem w dużej mierze to one będą świadczyć o całej aranżacji, a niekiedy nawet bardzo małe szczegóły mogą przesądzić o tym, iż coś mocno straci lub zyska na swoim charakterze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu schodów i elementów dekoracyjnych koniecznie zajrzyj na tę listę – producenci schodów.