Posiadanie spektakularnego tarasu jest marzeniem wielu z nas. Na szczęście jego stworzenie nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy podstawowa wiedza i umiejętność operowania prostymi narzędziami, by samemu uatrakcyjnić ogrodową przestrzeń. Od czego powinniśmy zacząć i jakich zasad przestrzegać?

O czym należy pamiętać?

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta podczas montowania desek tarasowych. Rozszerzenie termiczne jest zawsze czymś, co należy wziąć po uwagę podczas pracy z tworzywami sztucznymi czy drewnem. Deski kompozytowe są mniej stabilne niż drewno, więc mają tendencję do rozszerzania i kurczenia się na całej długości. Zachowanie odpowiednich odstępów między deskami pozwoli na stworzenie idealnego tarasu.

Drewniane lub kompozytowe deski tarasowe są dość kosztowne. Zawsze planujmy z wyprzedzeniem to, by zredukować marnowanie materiału. Zanim wybierzemy się na zakupy zmierzmy dokładnie powierzchnię i stwórzmy projekt. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować odpowiednie odległości między deskami, ilość potrzebnych wkrętów, zaślepek itd.

Montowanie desek tarasowych

Deski tarasowe montuje się na wcześniej wykonaną ramę. W zależności od podłoża może lub musi być ona umieszczona na fundamentach. Przeważnie tworzy się ją z grubych belek montowanych 10 cm śrubami. Oprócz ramy niezbędne są również belki poprzeczne, dzięki którym nasz taras uzyska stabilność.

Montowanie desek tarasowych zaczynamy od ich wyrównania. Pierwszą z nich kładziemy od strony najbliżej ściany. Deski montujemy pojedynczo i w zależności od ich długości wystarczy 3 do 5 śrub na ich przytwierdzenie. Przyjęło się, że prawidłowym odstępem między kolejnymi deskami jest w przybliżeniu szerokość śruby mocującej. Można oczywiście zwiększyć te przestrzenie, jednak może to wyglądać nieestetycznie i nie być praktycznym rozwiązaniem.

Gotowy taras możemy wzbogacić o balustradę. W tym celu wytnijmy w deskach otwory, nadal pamiętając o zasadzie, aby zostawić odpowiednią ilość miejsca na termiczne rozszerzanie się materiałów.