Każdy, kto decyduje się na podłogę drewnianą w swoim domu lub mieszkaniu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona dobrego zabezpieczenia. Na rynku oprócz lakierów do drewna dostępne są także specjalne oleje, które również warto jest wziąć pod uwagę. Dzisiaj omówimy podstawowe informacje na temat tego, jak należy olejować podłogi, aby zachowały swoje piękno jak najdłużej.

Przygotowanie podłogi

Zanim przystąpisz do olejowania należy przygotować odpowiednio podłogę. Zadbaj o to, aby nie było na niej żadnego pyłu, czy kurzu, ani innych zanieczyszczeń. Jeśli wcześniej posadzka była pokryta lakierem, to należy go zeszlifować i zadbać o to, aby powierzchnia była całkowicie gładka.

Olejowanie na zimno

W tym wypadku nie musisz dysponować żadnym dodatkowym sprzętem. Olej należy równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni posadzki np. za pomocą pędzla. Po około 30 minutach, kiedy olej już wchłonie się w drewno zalecamy jego nadmiar zetrzeć ściereczką wykonując przy tym okrężne ruchy. Kiedy warstwa oleju wyschnie, co trwa około 12 godzin, należy ją zmatowić i przystąpić do nakładania kolejnej warstwy.

Olejowanie na gorąco

W tym wypadku olejowanie przeprowadza się z użyciem specjalne maszyny, takie jak thermopad. Olej jest podgrzewany do temperatury około 80 stopni Celsjusza, a następnie wcierany w posadzkę. Wnika w nią bardzo głęboko i wysycha znacznie szybciej, niż w przypadku olejowania na zimno. Kolejną warstwę można nakładać już po upływie około 3-4 godzin.

Konserwacja

Po zakończeniu olejowania należy jeszcze przez pół roku wcierać w podłogę specjalny preparat, który zaleca producent oleju. Dzięki temu można zagwarantować sobie zdecydowanie lepszą trwałość drewna i cieszyć się jego naturalnym pięknem przez wiele kolejnych lat.