Zależy Ci na tym, aby malowanie ścian przyniosło jak najbardziej trwały efekt, a farba nie schodziła po kilku miesiącach od położenia? W takim razie koniecznie powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowania ścian do malowania. Dzięki temu będziesz w stanie w taki sposób je pomalować, że jeszcze przez długi czas będą wyglądać pięknie.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od opukania ścian i sprawdzenia, czy gdzieś tynk nie oddzielił się od ściany. Jeśli usłyszysz w danym miejscu charakterystyczny odgłos, to wtedy należy tam tynk skuć i wypełnić ponownie tym samym rodzajem.

Jeśli pomieszczenie jest wytapetowane, to będzie większy problem, bowiem wszystkie tapety najlepiej jest po prostu zedrzeć. Pomoże w tym urządzenie wytwarzające parę wodną, która dodatkowo zmiękczy papier i umożliwi jego lepsze odchodzenie od ścian.

Szpachlowanie

Warto jest się dokładnie przyjrzeć ścianom i sprawdzić, czy nie ma w nich żadnych dziur i ubytków. Jeśli takowe się znajdują, to należy je zalepić za pomocą masy szpachlowej, gipsowej lub cementowej – ostatecznie wszystko zależy od rodzaju użytego tynku.

Gruntowanie ścian

O ile producenci farby zalecają gruntowanie przed każdym malowaniem, to niekoniecznie musi tak być. Przede wszystkim gruntujemy takie powierzchnie, o których wiemy, że mogą być chłonne i będą nam odciągały wilgoć od farby.

Gruntowanie jest także bardzo dobrym sposobem na to, aby ściana nie pyliła i wymagane w przypadku nowych tynków.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności można już przystępować do malowania. Zalecamy wcześniejsze zabezpieczenie podłóg i mebli, bowiem nowoczesne farby dobrze kryją ściany, ale bardzo ciężko jest je zetrzeć również z podłogi. Folia malarska zabezpieczy Cię przed dodatkowym sprzątaniem.

mieszkania-wynajem