Deski bambusowe cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem wśród klientów. Nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo wyjątkowy produkt, który zapewnia niebywałe walory estetyczne. Ogromną zaletą desek bambusowych jest również ich trwałość oraz odporność na wilgoć. Można je więc wykorzystywać zarówno w salonach czy sypialniach, jak również na tarasach i łazienkach.

Na co należy zwrócić uwagę?

Przed przystąpieniem do instalowania podłóg bambusowych konieczne jest dokładne przygotowanie. Podłoże musi być czyste, suche i równe. Jeśli mamy nowe betonowe podłoże, musimy sprawdzić wilgotność za pomocą miernika (zawartość wilgoci powinna wynosić mniej niż 6%). Deski bambusowe są produktem naturalnym i wymagają aklimatyzacji. Umieśćmy je w pomieszczeniu, do którego mają trafić docelowo, na co najmniej 48 godzin, zanim zaczniemy je układać – inaczej po ich zamontowaniu mogą pojawić się luki. Deski bambusowe posiadają również mniej lub bardziej znaczące różnice w kolorze i wzorach, więc jeśli zależy nam na konkretnym odcieniu, to sprawdźmy całą zawartość opakowania już w sklepie. Róbmy to zawsze przy naturalnym świetle.

Układanie desek bambusowych – krok po kroku

KROK 1 – Użycie listwy jako podstawy do montowania kolejnych desek. Warto na ten krok poświęcić sporo czasu i kilkukrotnie sprawdzić, czy pierwsza deska jest idealnie przybita.

KROK 2 – Połóżmy deskę na pierwszej listwie i zabezpieczmy ją przy użyciu gwoździ. Muszą one wchodzić pod kątem, aby nie blokować miejsca na następną deskę bambusową. Jeśli nowa podłoga przylega do innego rodzaju podłóg drewnianych lub płytek, pozostawmy równą szczelinę między nimi.

KROK 3 – Zacznijmy układać kolejne rzędy, za każdym razem sprawdzając, czy cała konstrukcja jest prosta. Pamiętajmy o tym, aby zmieniać długość pierwszej deski bambusowej w nowym rzędzie, tak aby szwy nie sąsiadowały ze sobą. Jeśli wszystkie szwy znajdowałyby się w jednej linii, to po pierwsze nie wyglądałoby to dobrze, a po drugie – ważniejsze – podłoga mogłaby się uszkodzić nawet podczas zwykłego chodzenia po niej.

KROK 5 – Zamontujmy ostatni rząd desek bambusowych, przecinając je na wymaganą szerokość, aby dopasować je między ostatnią płytę o pełnych wymiarach a ścianą.