Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które zobaczą Twoi goście. Przynajmniej tak wygląda rozkład pokoi w większości mieszkań. Jak dobrać odpowiedni kolor ścian? Od czego zależy wybór farby?

Przedpokój – wizytówka Twojego domu

Tak jak pisaliśmy to pierwszy pokój, który pokazujesz gościom po otworzeniu drzwi. Ważne, aby sprawiał wrażenie uporządkowanego, funkcjonalnego i estetycznego. Zanim dokonasz wyboru farby postaraj się rozplanować rozmieszczenie mebli, wieszaków czy ewentualnych luster.

Złe zagospodarowanie przestrzenią przyćmi nawet najlepszy wybór.

Co wpływa na Twoją decyzję: wielkość pomieszczenia, oświetlenie, użyte materiały a także wybrane meble i oczywiście Twoje osobiste preferencje. Estetyczne wnętrze uzyskamy, gdy wszystkie te elementy będą tworzyć spójną całość.

Co wziąć pod uwagę?

  1. Wielkość przedpokoju
  2. Rodzaj oświetlenia
  3. Materiały wykończeniowy
  4. Upodobania i pomysły

Wielkość pokoju

Zastanów się, co właściwie będzie się tam znajdować? Jaka ilość drzwi? Wieszaków? Szafek? W przypadku, gdy pokój jest przejściowy i jednocześnie ma być funkcjonalny warto postawić na jasne i chłodne kolory, które odświeżą wnętrze nadając mu trochę przestrzeni. Przedpokój to miejsce, w którym łatwo zabrudzić ściany. Wybieraj farby dobrej jakości, z których będziesz w stanie usunąć brud.

Rodzaj oświetlenia

Jeśli w przedpokoju jest mały dostęp światła dziennego, a nie chcesz używać sztucznego oświetlenia wybieraj jasne kolory. Zgodnie z zasadą im ciemniej w pokoju tym jaśniejsza farba. Rozświetli to pomieszczenie i będzie sprawiać wrażenie większego niż w rzeczywistości. W przypadku, gdy intensywny i bardzo nasycony kolor pasuje do Twojej koncepcji pamiętaj o dodatkowych lampach.

Materiał wykończeniowy

W zależności od użytego materiału kolor powinien z nim kontrastować. Drewno, odcień mebli czy inne nietypowe wykończenie może mocno ograniczać wybór farby. W tym przypadku wybieramy farby na podstawie harmonii (czyli bardziej neutralne zestawienia) lub kontrastu.

Projekt wnętrza

Pamiętaj, że cała aranżacja przedpokoju powinna być spójna z resztą mieszkania, dlatego wybierając kolor zaplanuj, jakich farb masz zamiar użyć. Warto zapoznać się z obecnymi trendami, pomysłami na wystrój wnętrza i dostępnymi katalogami.

Kolory ciepłe to odcienie czerwieni, żółci oraz pomarańcze, a chłodne to błękit, zieleń i szarość. Do kolorów naturalnych zalicza się brązy, beże i kremowe. W przedpokoju najlepiej sprawdzają się jasne barwy, ale ostatecznie wszystko zależy od Ciebie.