Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazje skorzystać ze schodów ruchomych, czy też widział je w internecie lub telewizji. Jednakże, czy ktokolwiek zastanawiał się jak i kiedy powstały? W tym artykule postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć o powstaniu tego wynalazku, który obecnie umożliwia jeszcze łatwiejsze poruszanie się po galeriach handlowych i nie tylko.
Czym są schody ruchome?
Jest to nic innego, jak urządzenie transportowe, które zalicza się do grupy przenośników. Służy do przewozu osób pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami w budynkach, gdzie są montowane. Schody składają się z konstrukcji nośnej, poręczy napędzanych przez zespół napędowy oraz taśmy ze stopniami. Całością steruje cały zespół napędowy z silnikiem i przekładnią.
Kiedy powstały schody ruchome?
Jesse Reno opatentował pierwsze schody ruchome w roku 1892. Dzięki jego wynalazkowi pasażerowi mogli poruszać się na przenośniku taśmowym pod kątem 25 stopni. Z kolei w naszym kraju pierwsze schody ruchome zostały zaadaptowane do użytku w latach 30. XX w. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że najdłuższe schody ruchome w naszym kraju znajdują się na stacji metra Centrum Nauki Kopernik i zostały uruchomione w 2015 roku.
Od czego zależy wielkość i tryb pracy schodów ruchomych?
Wszystko będzie zależało od takich czynników jak:
- Rodzaj i miejsce zastosowania schodów ruchomych
- Przewidywane natężenie ruchu w obiekcie
- Rodzaj budynku
- Miejsce instalacji schodów ruchomych oraz kierunek ruchu
Najbardziej popularne układy pracy to:
- Pojedynczy
- Krzyżowy
- Pojedynczy ciągły
- Podwójny nieciągły
- Krzyżowy ciągły
Jeśli do tej pory nie interesowałeś się historią schodów, to teraz masz o niej podstawowe pojęcie. Zachęcamy do sprawdzania historii użytecznych wynalazków, które towarzyszą nam na co dzień, ale nie zwraca się na nie szczególnej uwagi.
Brak komentarzy