Aranżacja łazienki z pewnością nie należy do prostych zadań. Wymaga od nas pomysłu oraz znajomości rozwiązań, które pozwolą zapewnić funkcjonalność oraz gustowny wygląd pomieszczenia. Pewnym problemem może być niewielka powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji. Zastanówmy się zatem jak poradzić sobie z tą drobną przeciwnością.

Minimalizm czyli pustka?

Przez minimalizm w łazience rozumiemy przede wszystkim takie rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, aby nie wywoływały poczucia ciasnoty. Nie jest to proste zadanie. Dlatego też na samym początku warto zastanowić się w jaki sposób możemy zaoszczędzić cenną powierzchnię. Pierwszym pomysłem będzie z pewnością zamiana wanny na prysznic. Rzeczywiście powinno nam to pozwolić na zyskanie dosyć dużej przestrzeni. Jeśli jednak wybór brodzika nie jest dla nas wymarzonym rozwiązaniem, to warto przynajmniej postawić wannę w takim miejscu (wnęka, krótsza ściana), w którym nie będzie zabierała zbyt wielkiej przestrzeni użytkowej.

W dalszej kolejności możemy się zastanowić nad „wyekspediowaniem” pralki do innego pomieszczenia. Jeżeli dysponujemy dużą kuchnią to może warto rozważyć możliwość zabudowania pralki właśnie w tym pomieszczeniu? Dzięki temu w naszej niedużej łazience zrobi się jakby luźniej.

Oczywiście ten swoisty minimalizm musimy także zachować w kwestii zakupu różnego rodzaju szafek i półek. Każdy taki element zabiera wolną przestrzeń i sprawia, że łazienka staje się coraz mniejsza. Nie powinniśmy zupełnie rezygnować z tego typu elementów wyposażenia, ale ich ilość i wielkość musimy zredukować do minimum.

Kilka przydatnych trików

Warto zdać sobie sprawę, że aranżacja małej łazienki nie polega jedynie na pozbywaniu się z niej kolejnych elementów wyposażenia. Należy także pomyśleć nad odpowiednią kolorystyką pomieszczenia. Z pewnością mogą nam w tym pomóc właściwie dobrane płytki cuadro tres. Tak naprawdę dobór płytek ceramicznych może mieć kluczowe znaczenie dla charakteru całej łazienki. Przede wszystkim powinniśmy postawić na jasną kolorystykę. Płytki o dużym formacie, w kolorystyce oscylującej wokół bieli i beżu, rozświetlą pomieszczenie i powiększą je optycznie. Dzięki temu będziemy czuli się w łazience o wiele bardziej swobodnie. Raczej powinniśmy unikać stosowania różnego rodzaju łączeń, takich jak szachownica czy mozaika. Mogą one zaburzyć wolną przestrzeń. Postawmy na jednolitą, gustowną kolorystykę. Płytki cuadro tres oraz fugi w tym samym kolorze stworzą jednolitą powierzchnię, dzięki czemu łazienka będzie wydawała się większa.

Istotnym elementem wyposażenia, o którym nie wolno nam zapomnieć, jest oczywiście lustro. Odpowiednie wykorzystanie tego elementu ma szczególne znaczenie właśnie w małej łazience. Umieszczenie luster na przeciwległych ścianach wydłuży pomieszczenie. Bardzo szybko może się okazać, że nasza mała łazienka jest całkiem przestronna. Oczywiście istotne w tym względzie jest zachowanie umiaru. Nie chcemy przecież zamienić pomieszczenia w gabinet luster.

Mała łazienka bywa kłopotliwa, ale jednocześnie daje duże pole do popisu w kwestii aranżacji.  Odpowiednio dobrana kolorystyka, baterie cuadro tres oraz staranny dobór elementów wystroju wnętrza pozwoli nam uzyskać efekt, którego pozazdroszczą nam nawet właściciele bardzo przestronnych łazienek.