O kominku w swoim domu marzy wiele osób – dostarcza on nie tylko uroku, ale również ciepła i przyjemnej atmosfery. Szczególnie zimą doceniamy jego uroki, kiedy na dworze mróz, a my możemy usiąść z kubkiem gorącej czekolady i wygrzewać się przed nim. Najczęściej lokalizujemy go w salonie, dlatego przedstawiamy poradnik o montażu kominka w salonie – podstawowe zasady.

Powinniśmy więc poznać kilka podstawowych zasad zanim zdecydujemy się na umieszczenie kominka w naszym mieszkaniu.

 

ZASADA DOTYCZĄCA WYBORU MIEJSCA

 

Kominek najczęściej lokalizujemy w salonie. Jednak przy wyborze miejsca dla niego nie jest ważne przeznaczenie pokoju, ale właściwości miejsca w którym ten kominek ma zostać umiejscowiony.

Kiedy więc wybieramy to miejsce weźmy pod uwagę wytrzymałość podłoża, dostęp do przewodu kominowego, możliwość doprowadzania świeżego powietrza, zabezpieczenie podłogi pod i w okół kominka w odległości co najmniej 60 cm z materiałów niepalnych, funkcjonalność pomieszczenia również po zainstalowaniu w nim kominka, tak aby komunikacja była swobodna, rozmieszczenie mebli proste, a domownicy czy goście nie musieli dużo chodzić w okolicy kominka.

 

ODPOWIEDNI KANAŁ DYMOWY

 

Duże znaczenie ma również odpowiedni kanał dymowy. W przeciwnym razie dym może wydostawać się do pomieszczenia bądź nie będzie palić się dobrze w palenisku. Fachowcy zakładają, że kanał ten powinien być oddzielny, a jego wymiary to co najmniej 21×21 cm oraz wysokość nie mniejsza niż 8 m.

 kominek-budowa

 

ABY ZACZĄĆ BUDOWĘ KOMINKA…

 

Aby jednak rozpocząć budowę kominka należy wziąć pod uwagę również inne elementy budowy. Jednym z nich jest palenisko, które musi być dopasowane odpowiednio do wielkości pomieszczenia w której kominek się znajduje lub powierzchni którą ma ogrzać. Głębokość natomiast zawsze powinna wynosić połowę szerokości komory. Tylna jej ściana zawsze powinna być nachylona w stronę otworu pod kątem ok 80 stopniu. Kolejna zasada to taka, że ścianki boczne mają być ustawione ukośnie do otworu komory i ściany tylnej. Dzięki temu ciepło powinno zostać kierowane do pomieszczenia.

kominek