Planujesz remont mieszkania? Chcesz urządzić sypialnię na poddaszu? Dowiedz się, jak poradzić sobie z niewygodnymi skosami i stworzyć wyjątkowe miejsce odpoczynku i relaksu.

Sypialnia na poddaszu – czy to dobry pomysł?

Poddasze to wręcz doskonałe miejsce na sypialnię. Jest ciche, spokojne, zlokalizowane z dala od centralnej, a co za tym idzie najgłośniejszej, części domu. Oferuje zatem idealne warunki odpoczynku, a także spokojny sen. Odpowiednie przygotowanie poddasza pozwoli na zachowanie właściwej temperatury pomieszczenia, wentylacji i jego oświetlenia. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, warto stworzyć plan, który pozwoli wyeliminować nieprzyjemne niespodzianki związane z problematycznymi skosami, takie jak złe wymiary mebli, za długie łóżko czy zbyt ciemne oświetlenie.

Jaki kolor do sypialni?

Skosy na poddaszu ograniczają dostęp światła do pomieszczenia. Nierównomierne padanie promieni słonecznych sprawia, że poddasze wydaje się być niedoświetlone, dlatego warto pomyśleć o kolorach ścian, które optycznie powiększą i rozjaśnią pokój. Najlepiej sprawdzą się zatem pastele, beże bądź niezawodna biel. Neutralne kolory zapewnią Ci nie tylko większe wnętrze, ale także odprężający nastrój. Stonowane kolory działają wyciszająco, zapewniając wysoką jakość odpoczynku i snu.

Jeżeli bardzo zależy Ci na tym, aby Twoje poddasze było w bardziej intensywnym kolorze – pomaluj tylko jedną bądź dwie ściany. Większa ilość ciemniejszej barwy zmniejszy pokój, a także sprawi, że stanie się ono bardziej ponure i nieprzyjemne.

Skosy – co z nimi zrobić?

Skosy są najbardziej charakterystycznym elementem poddasza. Nadają mu nie tylko niepowtarzalnego klimatu, ale odpowiednio wykorzystane mogą okazać się niezwykle funkcjonalne. Można wykorzystać je na kilka sposób, w zależności od kąta ich nachylenia. W przypadku, gdy pod skosem jest dużo miejsca – możesz ustawić tam mały stoliczek z krzesełkami, półki na książki bądź toaletkę do codziennego makijażu. Jeżeli skos nie pozwala na swobodne poruszanie się, może warto go zabudować i stworzyć nowoczesną, oryginalną szafę? W przypadku wyższego skosu – moższ ustawić tam także łóżko.

Jakie meble do sypialni?

Sypialnia na poddaszu może stać się najprawdziwszą perełką w Twoim domu. Wybierając meble kieruj się przede wszystkim ich jakością. Dzięki możliwości wyboru koloru forniru, tkaniny czy skóry, bez problemu dopasujesz łóżko do potrzeb pomieszczenia. Zwróć uwagę na rozmiar pokoju. Jeżeli jest duży – możesz wybrać szerokie łóżko z pokaźnym zagłówkiem. W przypadku mniejszej przestrzeni – zdecyduj się na delikatniejszą i skromniejszą propozycję.

Oświetlenie i dodatki

Sypialnia na poddaszu powinna być przytulna i klimatyczna. Warto zadbać zatem o właściwe oświetlenie, a także dodatki. Urządzając sypialnie w nowoczesnym stylu kieruj się zasadą minimalizmu, jeżeli preferujesz styl skandynawski – zainwestuj w miękkie koce i poduchy. Jeżeli chodzi o oświetlenie – postaw na światło punktowe rozmieszczone w rożnych miejscach sypialni. Dobrze sprawdzą się kinkiety na skosach, lampki nocne przy łóżku, a także światło padające zza nagłówka. Aby sprawić, żeby pomieszczenie było bardziej przytulne i zmysłowe, wzbogać je także o zapachowe świece.