Każdy kto marzy o posiadaniu własnego domu, w którymś momencie staje przed dylematem – czy wystarczy mu pieniędzy, czy realne koszta nie przerosną początkowych planów? Jak zbudować solidny dom, a przy tym zachować początkowe założenia budżetu? Czy już na początku prac można obliczyć dokładne koszty inwestycji? Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy przygotować szczegółowy kosztorys, który będzie obejmował całość prac. Od czego zacząć?

Pierwszą rzeczą jest kupno działki – liczy się zarówno jej położenie, jak i wielkość, ukształtowanie terenu czy rodzaj gleby. Cena będzie zależała również od wcześniejszego przeznaczenia działki oraz konieczności jej przemianowania.

Następną ważną decyzją po zakupie działki jest wybór projektu architektonicznego. Ważne jest, aby nie skupiać się jedynie na wnętrzu domu, ale również na zewnętrznej bryle budynku. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość działki i jej ułożenie. Dużym ułatwieniem przy wyborze projektu będzie skorzystanie z gotowych prac, zaprojektowanych wcześniej przez biura architektoniczne. Gotowy projekt zawiera nie tylko plan pomieszczeń, ale również wizualizacje domu w przestrzeni. Gdzie znaleźć dobre projekty? Najlepiej skorzystać z profesjonalnych portali, oferujących sprzedaż gotowych prac.

Jedną z takich stron jest archido.pl, które w swoim portfolio ma ponad 30 pracowni architektonicznych z całej Polski. W swojej ofercie mają ponad 12 tysięcy różnych projektów, podzielonych na kategorie względem wielkości, stylu budowy czy budulca. Jednak portal archido.pl oferuje szczegółowe wyszukiwanie, pozwalające na znalezienie projektu pasującego do indywidualnych kryteriów użytkownika. Po znalezieniu odpowiedniego projektu, poza wizualizacjami widoczne są szczegółowe informacje, w tym minimalna wielkość działki, na której można postawić zaprojektowany budynek. Dzięki temu każdy z łatwością może ocenić czy taki dom będzie pasował do danego miejsca. Ponadto pozwoli to zweryfikować jak dużą powierzchnię działki zajmie sam dom. Jeżeli ktoś planuje zagospodarować teren budynkami gospodarczymi czy ogrodem, należy zawsze przyjąć odpowiedni zapas.

Gotowy projekt architektoniczny kosztuje mniej, a jak widać może być idealnie dopasowany do działki. Przy wyborze gotowego projektu należy korzystać z najlepszych sprzedawców, takich jak archido.pl.

Następnym elementem jest zapewnienie środków bezpieczeństwa pracy. W sytuacji, gdy część prac budowlanych będziemy wykonywali sami, pamiętajmy o tym bardzo ważnym elemencie, związanym z bezpieczeństwem wykonywanych prac a mianowicie o odpowiednich narzędziach pracy. Wspomnieć należy tutaj na koniec o takich ważnych narzędziach, jak przyłbice ochronne, czy też specjalne okulary, które zapewnią nam bezpieczne prace budowlane.