Profesjonalne okleiny winylowe od dziesiątek lat można spotkać w najlepszych hotelach, biurach, szpitalach jak również apartamentach i domach. Na rynku można znaleźć europejskich producentów oferujących  tysiące wzorów i kolorów. Gramatura zazwyczaj dobierana jest do potrzeb projektu.

Producent jak i dostawca zobowiązany jest do rygorystycznego pilnowania wszelkich wymagań prawnych. Zawsze posiada aktualny atest ogniowy, atest higieniczny, atest bakteriostatyczny.

Bardzo bliska współpraca producentów z architektami oraz inwestorami pozwala na właściwy dobór wszelkich detali związanych aranżacją wnętrz oraz kreowania tendencji na rynku.

Już na etapie projektowania ważnym jest fakt, że zwracać należy uwagę nie tylko na design, ale na niezbędną gramaturę produktu, profesjonalny montaż, jak również ekonomię inwestycji.

Jeżeli chodzi o design, to podstawową zasadą doboru wzoru i koloru to dopasowanie do stylistyki podłogi. Następnym kryterium jest to, czy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, wydłużyć lub też ocieplić. Do tego dobieramy odpowiedni wzór i kolor.

Niezbędna gramatura materiału. Okleiny winylowe posiadają różną gramaturę. Należy zwrócić uwagę na fakt, że okleiny o większej gramaturze, czyli 360 – 460 g/m2 stosowane są w pomieszczeniach takich jak ciągi komunikacyjne, hole. Okleiny lżejsze można stosować np. w pokojach hotelowych, gabinetach. Jest wiele firm oferujących bardzo ciężkie okleiny, jednak nie zwracają inwestorom uwagi na fakt, że im cięższa okleina, tym większa emisja dymu przy ewentualnym pożarze.

Ważnym i niedocenianym aspektem wizualnym jest szerokość tapet. Im szersza tapeta, tym mniej łączeń na ścianie. W tym miejscu należy przejść do metody montażu profesjonalnych oklein ściennych. Sposób montażu tapet obiektowych jest zupełnie inny od wąskich tapet. Jak przy wszystkich pracach tapeciarskich ważny jest fakt, żeby ściana była gładka i wolna od jakichkolwiek wad lub pęknięć. Profesjonalny montażysta najpierw sprawdza jakość ściany, następnie gruntuje ścianę. Po wyschnięciu smaruje klejem i nakłada materiał. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na tą różnicę w sposobie montażu szerokich oklein ściennych. Okleiny montujemy na zakładkę z cięciem po środku.

Ostatnim, ale w wielu przypadkach najważniejszym elementem w procesie doboru tapet jest czynnik ekonomiczny. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest bezpośrednia współpraca z producentem lub bliskim jego dystrybutorem. Dodatkowo należy pamiętać o gwarancjach oferowanych przez producenta. Jedynie gwarancje kraju rodzimego lub też Unii Europejskiej w praktyce są realne do wyegzekwowania.

Jednym z wiodących producentów na rynku jest firma Muraspec oferując na całym świecie najwyższej jakości okleiny ścienne od ponad 120 lat. Muraspec od 17 lat na rynku Polskim obsługuje największe i najbardziej wyrafinowane inwestycje.