Wszystkie drewniane podłogi wiążą się ze szczególną potrzebą pielęgnacji, ponieważ naturalny materiał wymaga sukcesywnych działań ochraniających i zabezpieczających. Podłogi bambusowe są produktem egzotycznym, często wykonanym w całości z naturalnych włókien i właśnie dlatego należy szczególnie dbać o ich czystość. Struktura desek bambusowych charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wbrew pozorom stanowi jeden z najtwardszych gatunków podłogi, jaki oferuje nam rynek.

Podstawowe zasady pielęgnowania bambusowych podłóg

Drewniane podłogi, niezależnie z jakiego materiału są wykonane, wymagają zabezpieczenia przed wilgocią. Bambusowe deski można jednak z powodzeniem stosować również w łazience, jednak należy je wtedy pomalować warstwą oleju, która będzie tworzyła powłokę ochronną. W pokojach dziennych, salonach czy sypialniach również można zakonserwować bambus olejem lub lakierem, jednak nie jest to wymagane. Takie zabiegi często wykonywane są jednak w celach estetycznych, ponieważ bambusowe deski nabierają wówczas połysku i głębszego koloru.

Do codziennej pielęgnacji bambusowych desek będzie potrzebna nam jedynie szczotka o twardym włosiu. Zamiatanie drewnianych podłóg jest najważniejszym etapem konserwacyjnym, ponieważ kurz, drobinki piasku wniesionego pod butami oraz inne zanieczyszczenia, mogą powodować szybsze ścieranie się podłoża. Należy więc codziennie zamiatać drewnianą podłogę, aby drobinki nie dostały się do szczelin desek oraz nie porysowały zewnętrznej powłoki. Raz na tydzień warto również przetrzeć podłogi lekko wilgotną ścierką lub mopem, aby odświeżyć ich wygląd i usunąć zanieczyszczenia.  Pamiętajmy, że nadmiar wilgoci nie działa korzystnie na tak naturalny surowiec, dlatego należy używać minimalnej ilości wody podczas mycia.

podłoga bambusowa

Jak czyścić podłogi z bambusa?

Do bambusowych desek można stosować te same środki do czyszczenia podłóg, co w przypadku innych drewnianych nawierzchni. Bambus jest twardym materiałem drewnianym, dlatego z powodzeniem sprawdzą się wszystkie rodzaje olei i lakierów ochronnych. Preparat należy jednak wybrać do rodzaju nawierzchni, mianowicie inny środek będzie potrzebny do drewnianych desek polakierowanych, a inny do podłogowi bez takich dodatkowych zabiegów. Do czyszczenia można wybrać środki chemiczne o neutralnym pH zarówno w aerozolu, jak i preparat rozpuszczalny w wodzie, na bazie polimerów.

Po dokładnym oczyszczeniu można zakonserwować podłogę woskiem, lakierem lub olejem. Z pewnością taki zabieg pozwoli na dłuższą żywotność desek, jednak aby zapewnić faktyczną ochronę, należy wykonywać te czynności systematycznie, przynajmniej raz do roku. W pomieszczeniach wilgotnych potrzebna będzie podwójna osłona zabezpieczająca, którą uzyskamy po nałożeniu dwóch cienkich warstw oleju lub lakieru, w odstępie minimum 12 godzin przerwy.

Jak widać, podłogi bambusowe nie są trudne w pielęgnacji i nie wymagają szczególnych środków czystości, natomiast ich estetyczny wygląd oraz różnorodność odcieni i barw sprawia, że świetnie komponują się w każdym wnętrzu.

bambusowa podłoga