Plamy na ścianach potrafią skutecznie oszpecić wygląd każdego pomieszczenia. Szczególnie narażone są na nie pokoje, w których występują duże poziomy wilgoci. Dowiedz się, jak skutecznie zaradzić tego typu problemom!
Osuszenie ścian pierwszym etapem prac
Plamy na ścianach są częstym problemem zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na częsty kontakt z dużymi poziomami wilgoci. Dlatego też podstawowym działaniem związanym z usunięciem tego typu uszkodzeń jest dokładne osuszenie ścian. Najprościej będzie w tym celu użyć elektrycznej nagrzewnicy, która pozwoli szybko usunąć wilgoć przy zachowaniu dobrego poziomu wentylacji. Pamiętać jednak należy, by nie przekraczać maksymalnej temperatury w pomieszczeniu, która wynosić powinna nie więcej niż 35 stopni Celsjusza.
Przygotowanie w zależności od podłoża
Osuszone podłoże nie powinno się kruszyć ani rozwarstwiać. Przygotowanie do malowania ścian powinno też obejmować usunięcie miejsc, w których potencjalnie mogą rozwijać się mikroorganizmy powodujące rozwój pleśni i grzybów. Do tego trzeba również zaszpachlować wszelkie rysy i pęknięcia, a także dokładnie usunąć pozostałości starych warstw farb, tapet i innych okładzin. Stare powłoki olejne należy zmatowić za pomocą papieru ściernego oraz przetrzeć roztworem amoniaku. Pozostałości farb emulsyjnych można malować bez większych przygotowań.
Usunięcie plam i kłopotliwych miejsc
Renowację miejsc uszkodzonych wskutek zaplamienia najlepiej przeprowadzać od razu po zajściu takiego faktu. Aby skutecznie pomalować ściany, należy przede wszystkim usunąć wszelkie tłuste plamy, które mogą obniżać przyczepność nowej warstwy farby. W tym celu poleca się stosować zwłaszcza mydło malarskie i inne preparaty tego typu. Zarazem unikać powinniśmy środków opartych o „domowe metody”, na przykład płynu do naczyń – zawierają one środki nabłyszczające, które mogą pozostawiać smugi.
Odpadające tynki – co robić?
Jeśli ściany zostały poddane dużym uszkodzeniom (na przykład wskutek kontaktu z bardzo dużymi ilościami wody w trakcie powodzi), zdarza się, że obecne tynki nie będą trzymać się podłoża. W takim wypadku należy skuć stare warstwy i położyć nowe. W przypadku gdy kondycja tynków nie wzbudza jednak zastrzeżeń, naprawy można ograniczyć jedynie do wypełnienia ubytków. Na każdym etapie prac należy zapewnić odpowiedni poziom wentylacji po to, by wilgoć mogła znaleźć ujście z budynku.
Kiedy malować osuszone ściany?
Prace malarskie można rozpocząć w momencie, gdy ściany są odpowiednio suche. Oznacza to wilgotność podłoży mineralnych na poziomie do 6% – w zależności od typu i budowy wewnętrznej materiału. Malowanie można przeprowadzać w umiarkowanych temperaturach nie wyższych niż 25 stopni Celsjusza przy jednoczesnej wilgotności powietrza na poziomie nie większym niż 80%. Usunięcie uporczywych plam stanie się łatwiejsze, gdy przed samym malowaniem użyjemy gruntującej farby akrylowej.
Brak komentarzy