W łazience marmur, w pokoju beton, a w kuchni rdza. To może wyglądać świetnie! Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na niecodzienne wykończenie swoich wnętrz. Z pewnością jest to pozbywanie się nudy oraz inwestowanie w rozwiązania, które zdecydowanie różnią się od standardowych. Postanowiliśmy przybliżyć Ci kilka sposobów na nowoczesną aranżację wnętrza za pomocą tynków dekoracyjnych i nie tylko.

Jeśli zależy Ci na trwałych materiałach wykończeniowych, które przez kolejne lata będą odporne na uszkodzenia, to z pewnością tynki dekoracyjne spełnią oczekiwania. Można z nich wyczarować piękne i różnorodne faktury, które przełożą się na doskonały wygląd pomieszczeń.

Jakie mamy najpopularniejsze rodzaje tynków?

  • Tynk strukturalny – w tym wypadku dekoracyjne wzory są odciskane lub żłobione w świeżym tynku, który nakładany jest za pomocą packi, pędzla lub szpachelki. W razie, gdyby fakturowanie nie spełniało naszych oczekiwań, to można powierzchnię zatrzeć i ponownie przystąpić do pracy.
  • Tynk japoński – to nic innego jak połączenie tynku z tapetą. Składa się wyłącznie z naturalnych składników, takich jak postrzępiona bawełna, jedwab, czy włókna celulozowe. Jest odporny na uszkodzenia i świetnie nadaje się do dekoracji ścian w kuchniach, czy łazienkach, ze względu na fakt, że może dobrze komponować się z płytkami ceramicznymi oraz kamiennymi.
  • Tynk zacierany – zacierany specjalną packą tworzy powierzchnię, która jest delikatnie fakturowana.
  • Tynk mozaikowy – zawiera w sobie wiele wypełniaczy mineralnych pod postacią małych, różnokolorowych kamyczków. Spoiwem jest żywica, a sam tynk odporny na uszkodzenia.

corten

beton architektoniczny

Co zamiast tynku?

Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć fakturowaną powierzchnię, ale nie chcesz kłaść tynków, to rozwiązaniem może okazać się tapeta 3D. Jest to rozwiązanie, które po jakimś czasie może zostać wymienione na nowe, o ile oczywiście Ci się znudzi. Wymaga jednak trochę pracy przy klejeniu, aczkolwiek na uwagę zasługuje fakt, że na rynku mamy bardzo szeroki wybór różnych rozwiązań w tym zakresie.