Branża związana z projektowaniem wnętrz coraz bardziej się rozwija. Również my przykładamy coraz większą wagę do przestrzeni, w jakich żyjemy. Dom nie jest  już tylko otoczeniem, w którym odpoczywamy po dniu pracy. Jest to bardzo często nasz mały, cichy zakątek, gdzie chcemy zrelaksować się, spędzać najpiękniejsze chwile z rodziną i przyjaciółmi. Dom ma być przytulny, komfortowy, ciepły — jest on często też wyrazem naszej osobowości. Coraz częściej decydujemy się na styl skandynawski. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi schody w stylu skandynawskim. Czym się one charakteryzują? Jak zrobić wyjątkowy projekt? Odpowiedź poniżej.

Schody w stylu skandynawskim – inspiracje prosto z Północy

Styl skandynawski to nie tylko minimalizm i prostota, pewnego rodzaju ascetyzm podczas projektowania wnętrz. Styl skandynawski to również funkcjonalność i praktyczne podejście do aranżacji pomieszczeń. Duże okna, przez które wpada światło słoneczne, gustowne połączenie szarości i bieli, które z jednej strony dodaje przestrzeni, z drugiej strony sprawia, że mamy poczucie ładu i porządku.

Chcąc zaoszczędzić trochę przestrzeni, możemy zdecydować się na białe schody skandynawskie. Będą one ubogacały przestrzeń — dodadzą jej pewnego rodzaju świeżości. Pod schodami możemy zagospodarować specjalne miejsce na garderobę, domową biblioteczkę z książkami czy miejsce pracy. Tak, w dobie, gdzie praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością takie domowe biuro sprawdzi się doskonale.

Schody skandynawskie są odpowiednio szerokie i wysokie, bez problemu zmieścimy pod nimi biurko i fotel biurowy. Świetne rozwiązanie, dla osób, które z różnych względów nie mogą zaaranżować oddzielnego pokoju na gabinet.

Schody skandynawskie – postaw na naturalność i ekologię

Skandynawowie słyną ze swojego przywiązania do natury. Są prekursorami w pomyślnym  wdrożeniu w codziennym życiu praktycznych rozwiązań. Bliska jest im ekologia. Z tego też powodu, osoby, które chcą troszczyć się o dobro swoje, swoich bliskich i planety, czerpią pełnymi garściami od mieszkańców krajów nordyckich. Biorą z nich przykład. Schody skandynawskie są w całości zrobione z naturalnych materiałów: dębu, buku, jesionu, drewna egzotycznego.

Balustrada wykonana jest zazwyczaj z drewna — coraz częściej do produkcji balustrad schodowych używa się również szkło. Dodaje ono przestrzeni. Jeśli chodzi o kolorystykę schodów — tak jak było mówione wcześniej dominuje biel, wszystkie odcienie szarości, beże i brązy. Chętnie wybieramy również tzw. “kolory ziemi”.

Schody skandynawskie – wyeksponuj ich piękno

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje schodów skandynawskich:

  • schody jednobiegowe — idealne przy domach z niską kondygnacją, zajmują one bowiem dużo miejsca,
  • stopnie kacze — stosowane przy mniejszych przestrzeniach — z jednej strony schody są węższe, z drugiej szersze,
  • schody dwubiegowe — świetne rozwiązanie w dużych domach, gdzie połowa wysokości przedzielona jest podestem.

Aby jeszcze bardziej wyeksponować piękne schody  skandynawskie, możemy zdecydować się na dodatki: ozdobne dywany, kwiaty na schodach (oczywiście w bezpiecznym miejscu), obrazy, zdjęcia na ścianach nad schodami. Warto zdecydować się na schody skandynawskie – dom nabierze niebanalnego charakteru – będzie ciepły, przytulny, po prostu wyjątkowy.