Fototapeta jest wielkoformatowym wydrukiem, który przykleja się na ścianę w celach dekoracyjnych. Wielu osobom kojarzy się z polskimi wnętrzami z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Po części słusznie, gdyż to właśnie wtedy była najpopularniejsza w naszym kraju. Jednak początki fototapety sięgają znacznie wcześniej, bo aż XVIII wieku.

 

Pierwsze tapety, które dzisiaj, dzięki postępowi technologii przyjmują również formę fototapety, powstawały w Anglii i Francji. Wyroby te cieszyły się sporą popularnością w całej Europie. Uchodziły wówczas za dobro luksusowe i pozwolić na nie mogli sobie jedynie najzamożniejsi. W kolejnych stuleciach produkcja tapet stawała się coraz tańsza, a więc zagościły one także na ścianach biedniejszych członków społeczeństwa.

 

Fototapety pod postacią, jaką znamy obecnie stały się popularne w Polsce w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Pod wieloma względami nie były to „kolorowe” czasy, a więc piękny krajobraz na ścianie w pewnym sensie ubarwiał ówczesną szarą rzeczywistość. Kolejne lata przyniosły stopniowe odejście od stosowania fototapet na rzecz tradycyjnych tapet o stonowanym wzornictwie. Natomiast od kilku sezonów fototapety przeżywają prawdziwy renesans. Nie są to już jednak kiczowate krajobrazy, a gustowne, przemyślane kompozycje nadające wnętrzu odpowiedniego charakteru. Asortyment sklepów wnętrzarskich w kwestii wyboru fototapety jest obecnie przebogaty. Wiele firm oferuje także możliwość samodzielnego zaprojektowania fototapety, a więc można puścić wodze fantazji i przykleić na swojej ścianie praktycznie każdy wzór. W porównaniu z fototapetami, które znamy z lat dziewięćdziesiątych, zmianie uległy także materiały oraz techniki wykorzystywane do ich wytwarzania. Obecnie, w zależności od miejsca, gdzie dekoracja ma być umieszczona, możemy wybierać spośród fototapet zmywalnych bądź niezmywalnych, samoprzylepnych lub mocowanych przy pomocy odpowiedniego kleju. Jeśli chodzi o materiały, mamy do dyspozycji fototapety lateksowe, papierowe, laminowane, winylowe, syntetyczne i wiele innych.

 

Jak więc widać, praktycznie każdy może wybrać wzór i rodzaj fototapety dostosowany do swoich wymagań. W ten łatwy, szybki i niezbyt kosztowny sposób możemy ożywić i odświeżyć wygląd naszego pokoju, kuchni, a nawet biura.