Bardzo często domy chwali się za efektywne wykorzystanie przestrzeni, za umiejętne rozmieszczenie pokoi, za dobry zmysł architekta, który projektował dany budynek. Zapomina się jednak, że na ogólny efekt składa się jeszcze mnóstwo innych rzeczy. A największy wpływ na to, jak inni odbierają mieszkanie będą miały przede wszystkim detale.

Okna, meble, podkreślają często charakter domu, nadają wnętrzu nowej jakości. Podobnie drzwi. Wbrew pozorom odpowiednie dobranie drzwi – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, będzie miało bardzo duży wpływ na komfort wynikający z korzystania z przyszłego budynku.

Dokonując wyboru drzwi, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Fachowcy ze strony Bk.biz.pl słusznie podkreślają, że drzwi musza być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne i przede wszystkim wykonane z dobrej jakości materiałów. Warto pamiętać, że wybierając drzwi do domu należy wziąć pod uwagę fakt, że będą one jednym z najbardziej eksploatowanych elementów w mieszkaniu. Dodatkowo drzwi zewnętrzne będą narażone na różne zmiany pogodowe – deszcz, porywisty wiatr, a także śnieg mogą mieć na nie negatywny wpływ.

Zakup drzwi to również niemały wydatek, zwłaszcza dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają budowę swojego domu. Warto zatem już na etapie projektu przemyśleć dokładnie potrzeby i oczekiwania wobec tego elementu. Na stronie dokonano podziału na trzy kategorie drzwi do domu:

– drzwi wewnętrzne

– drzwi zewnętrzne

– drzwi aluminiowe.

Drzwi wewnętrzne mają przede wszystkim podkreślać charakter wnętrza. Wśród nich można wyróżnić kilka rodzajów, m.in.: drzwi drewniane, szklane, lakierowane, przesuwane i wiele innych, wyróżnionych np. na stronie Bk buisnees. Bardzo ważnym elementem takich drzwi są ich przeszklone elementy. Pozwalają one na wpuszczenie światła do pomieszczenia, co ma ogromny wpływ na oświetlenie pokoi, a co za tym idzie na nastrój mieszkańców.

Drzwi zewnętrzne muszą zapewnić odpowiednią izolację termiczną i stanowić dobrą ochronę. Zwykle wykonane są one z drewna. Przed montażem drzwi zewnętrznych należy odpowiednio przemyśleć, w którą stronę mają się one otwierać. Na pozór wydaje się to nieistotnym szczegółem, ale zaniedbanie tego detalu może potem być bardzo uciążliwe. Podczas zakupu drzwi wewnętrznych należy także zwrócić uwagę na szerokość (musi być większa niż 90cm), wysokość (ponad 201 cm), a także odpowiednią przenikalność ciepła i dźwiękoszczelność.

Drzwi aluminiowe przeznaczone są głównie do dużych pomieszczeń. Aluminium jest materiałem znacznie lżejszym niż chociażby drewno. Dodatkowo jest to materiał, który można poddać recyklingowi. Stosując tę metodę, niejako wspieramy ochronę środowiska.

Wybór drzwi z pozoru jest prostą decyzją. Patrząc jednak na ilość dostępnych modeli bardzo łatwo pogubić się w tak szerokiej ofercie. Warto zapoznać się ze zdaniem projektanta, a montaż pozostawić specjaliście np. firmie Makpol z Wrocławia (sprawdź tutaj: https://makpol.wroclaw.pl/drzwi). Dokładne przemyślenie tej inwestycji będzie nie tylko procentowało w przyszłości, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które na pewno podczas budowy jeszcze nie raz się przydadzą.