Ogrzewanie podłogowe staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Sprawia ono, że ciepło roznosi się równomiernie po pomieszczeniach. Ponadto ciepła podłoga jest bardzo miła dla stóp, zwłaszcza w łazience, gdy wychodzimy z wanny lub spod prysznica. Jaką posadzkę powinniśmy wybrać, by móc w pełni cieszyć się ogrzewaniem podłogowym?
Aby uzyskać wymarzony komfort przy ogrzewaniu podłogowym musimy wybrać odpowiedni materiał do wykończenia podłogi, który spełni dwa podstawowe warunki. Po pierwsze musi dobrze przewodzić ciepło, a po drugie nie może się odkształcać pod wpływem znacznych zmian temperatury. Podczas wyboru należy uwzględnić przede wszystkim grubość posadzki i współczynnik przewodzenia ciepła, które określą nam wartość oporu cieplnego (R) posadzki. Po uwzględnieniu warstwy wiążącej wartość tego współczynnika nie może przekroczyć 0,15 m²·K/W. Jaki materiał posadzkowy będzie dobrze współgrał z ogrzewaniem podłogowym? Płytki ceramiczne, kamienne, czy może drewno?
Płytki ceramiczne i gres
Jednym z polecanych rozwiązań w przypadku ogrzewania podłogowego są płytki ceramiczne. W przypadku kafelków o grubości 13 mm współczynniki przewodzenia ciepła wynosi 1,05 W/(m²·K), natomiast opór cieplny (R) 0,012 m²·K/W. Równie dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie gresu. Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały, który nie traci estetycznego wyglądu przez długie lata.
Płytki kamienne
Podłogę pod ogrzewanie podłogowe możemy wyłożyć także płytkami kamiennymi. Ich największą zaletą w tym kontekście jest bardzo dobre przewodzenie ciepła, wynoszące średnio 2,15 W/(m²·K). Na przykład współczynnik przewodzenia ciepła dla marmuru grubości 25 mm wynosi 2,5W/(m²·K), a opór cieplny (R) – 0,012 m²·K/W. Ponadto płytki granitowe, łupkowe czy marmurowe mają również wysokie parametry techniczne. Charakteryzują się odpornością na ścieranie i zarysowania, a przy odpowiednim wykończeniu będą także nieśliskie.
Posadzki drewniane
Przy ogrzewaniu podłogowym drewna się ogólnie nie poleca. Są jednak też takie rodzaje drewna, których właściwości pozwalają na ich wykorzystanie przy tej formie ogrzewania. Trzeba tylko pamiętać, że drewno to musi mieć niski współczynnik skurczu przy jednocześnie długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. A są to między innymi: dąb, doussie, iroko, merbau oraz tek. Ważne jest też, aby materiał drewniany nie był grubszy niż 1,5 cm, w przeciwnym razie przekazywanie ciepła będzie ograniczone, a w deskach zaczną powstawać szczeliny.
Najlepiej sprawdza się tu deski dwu- i trójwarstwowe wysokiej jakości, o współczynniku przewodzenia ciepła wynoszącym 0,18 W/(m²·K). W przypadku desek niskiej jakości istnieje ryzyko rozdzielenia warstw podłogi. Montażu posadzki drewnianej wymaga tu użycia elastycznego kleju, który przez długi czas zachowuje swoje właściwości. Nie możemy też zapomnieć o zabezpieczeniu drewnianego wykończenia. W przypadku ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzi się olejowanie, które nie skleja kantów desek.
Panele laminowane
Przy ogrzewaniu podłogowym możemy ułożyć również panele laminowane. Muszą to być jednak modele, które zgodnie ze wskazówkami producenta nadają się do takich zastosowań. Przed ich położeniem trzeba też dokładnie sprawdzić, na jakiej według producenta głębokości powinny znajdować się rury instalacji grzewczej pod panelami, a następnie trzymać się tych zaleceń. Współczynnik przewodzenia ciepła grubości paneli o grubości 7mm wynosi 0,056 m²·K/W. Ważne jest też, aby wilgotność wylewki betonowej nie przekraczała 1,5%, a temperatura podłogi przed, w trakcie i 24 godziny po montażu paneli wynosiła 18°C. Jeśli będziemy chcieli położyć inny podkład pod panele niż ten sugerowany przez producenta, musimy dowiedzieć się, czy może być stosowany przy ogrzewaniu podłogowym.
Wykładzina elastyczna
W sytuacji, kiedy ogrzewanie podłogowe ma stanowić główne źródło ciepła w domu, można wyłożyć podłogę wykładzina elastyczną. Jest to materiał o niewielkiej grubości, który bez problemu przepuszcza ciepło. Na przykład linoleum o grubości 2,5mm ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,20W/(m²·K) i opór cieplny 0,015 m²·K/W. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas wybory wykładziny dowiedzieć się, czy nadaje się ona do stosowania na ogrzewanie podłogowe.
Jak widać, wybór sposobów wykończenia posadzki przy ogrzewaniu podłogowym nie jest wcale mały. Można więc bez problemu znaleźć rozwiązanie, które przypadnie do gustu wszystkim domownikom.
Bardzo ciekawy artykuł! Będziemy zaglądać tu częściej.
A jak to wygląda przy ogrzewaniu np. dachu? Chodzi mi konkretnie o ocieplenie poddasza? Lepszy jest styropian czy piana PUR? Zależy mi trochę na przycięciu kosztów, chociaż z drugiej strony lepiej zainwestować na lata.