O wilgoć w naszych domach nie jest trudno, w zasadzie każdego dnia istnieje ryzyko, że drobinki kropelek wody przedostaną się w niepowołane miejsca tworząc kłopotliwe sytuacje. Dlatego gdy zawodzi nas zastosowana izolacja budynku i wentylacja pomieszczeń, powinnyśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się wilgoci.
Łazienka – źródło wilgoci w domu
Nie bez powodu należy w szczególności zadbać o zabezpieczenie łazienki przed wodą. Narażone są wszystkie te miejsca, które są stale zachlapywane oraz tam, gdzie gromadzi się woda, czyli wykończenia wokół zlewu, kabiny prysznicowej czy wanny. W takich miejscach mogą powstać grzyby i pleśnie, a wilgoć zacznie rozprzestrzeniać się w dalsze zakątki naszej łazienki. W wyniku nieprawidłowej instalacji grzewczej oraz niedopasowanego systemu wymiany powietrza w domu, w tam małym pomieszczeniu nagromadzona para wodna nie zdoła wydostać się na zewnątrz i będzie zalegała w zakamarkach.
Jednak nie zawsze przyczyną nadmiernej wilgoci w domu jest jedno pomieszczenie, ponieważ cząsteczki wody mogą przedostać się również z zewnątrz w wyniku kiepskiej izolacji budynku.
Uszczelnienie kluczowych miejsc w pomieszczeniu
Zarówno w kuchni, jak i łazience warto zainwestować w masy uszczelniające, ze specjalnym przeznaczeniem do nadmiernie zawilgoconych powierzchni. Służą do tego pasty przygotowane na bazie syntetycznych żywic, które należy wyłożyć w strategicznych miejscach – na ścianach w kabinach prysznicowych, na podłodze wokół wanny oraz w obrębie kranów. Szukać należy preparatów jedno- lub dwuskładnikowych do użytku wewnątrz budynku, które będą stanowiły izolację i uszczelnienie nawierzchni.
W następnej kolejności zabezpieczyć należy drewniane elementy, takie jak podłoże, schody, balustrady czy okiennice, ponieważ te części są w szczególności narażone na niszczenie w wyniku nadmiernej wilgoci. W tym celu należy zaimpregnować i polakierować drewnianą nawierzchnię w domu, aby nie uległy butwieniu.
Wodoodporne wykończenie pomieszczeń
Jeżeli jeszcze w naszych łazienkach czy kuchniach nie zastosowano ceramicznych płytek, warto pomyśleć o szybkim remoncie. Woda bardzo długo może chować się w zakamarkach naszego domu, nim zajdą nieporządne zmiany w wyniku nadmiernej wilgoci. Warto zabezpieczyć ściany i podłogi jak najszybciej, montując pod płytkami przeponę wodochronną. Jeżeli nie zamierzamy zakładać w pomieszczeniu płytek ceramicznych niezbędna może okazać się specjalna farba wodoodporna, którą należy pomalować zarówno ściany, jak i sufit.
Brak komentarzy