Wracasz do mieszkania, a tam czeka na Ciebie niemiła niespodzianka w postaci wody na podłodze i mokrych ścian? W pierwszej kolejności należy zidentyfikować przyczynę zalania, zabezpieczyć przedmioty, a następnie pomyśleć o formalnościach związanych z uzyskaniem odszkodowania. Oczywiście wszystko będzie tutaj zależało od tego, kto jest tak naprawdę winny zalaniu. Podpowiadamy kilka kroków, które mogą sprawdzić się w przypadku tzw. zalania sąsiedzkiego.

Zidentyfikuj przyczynę

Najlepiej byłoby w tej sytuacji zamknąć główny zawór wody, żeby szybko móc usunąć przyczynę przedostawania się wody. Potem trzeba znaleźć winnego, bowiem będzie to konieczne do tego, aby starać się o odszkodowanie. Nie zawsze bowiem wina będzie leżała po stronie sąsiada, bowiem w wielu sytuacjach to spółdzielnia mieszkaniowa odpowiada. Będzie ona odpowiedzialna przede wszystkim za wszystkie piony kanalizacyjne i wodne. Wszystkie poziome elementy instalacji wodnej należą z kolei do właściciela mieszkania.

Poinformuj sprawcę i zbierz dowody

Koniecznie po usunięciu przyczyny zalania powinieneś wykonać dokumentację zdjęciową, aby móc skutecznie pokazać szkody, które woda wyrządziła. Oczywiście o całym zdarzaniu musisz poinformować sąsiada z góry, czy też spółdzielnię mieszkaniową. Jeśli sąsiad poczuwa się do winy, to wtedy zdecydowanie najlepiej jest spisać specjalne oświadczenie, w którym wyszczególnisz informację o zniszczeniach, a sam sprawca przyzna się do winy.

Oszacuj straty

Jeśli sprawca nie poczuwa się do winy, to wtedy konieczne może być wezwanie rzeczoznawcy, który dokładnie oszacuje wartość zniszczonego mienia. Co prawda wiążę się to z dodatkowym wydatkiem  Twojej strony, jednakże od dokładnego oszacowania strat będzie zależała wysokość odszkodowania. Warto wiedzieć, że jeśli szkoda będzie zgłaszana z OC sąsiada, czy spółdzielni, to wtedy zniszczone przedmioty należy pozostawić do momentu przyjazdu rzeczoznawcy z ubezpieczalni.

Jeśli sąsiad nie będzie miał wykupionej polisy OC w życiu prywatnym, to wtedy możesz domagać się odszkodowania na drodze sądowej w procesie cywilnym.