Schody kręcone są jednym z ciekawszych elementów aranżacji wnętrz. Wyglądają bardzo stylowo i niejedna osoba bardzo poważnie zastanawia się nad ich zastosowaniem w projekcie swojego domu. Jednakże, jak każdy inny element wystroju, tak również i schody kręcone mają swoje zalety i wady. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu te najważniejsze, aby decyzja o ich zainstalowaniu była podejmowana przez Ciebie jak najbardziej świadomie.

Jakie zalety?

  • Nietypowy kształt – doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ze względu na konstrukcję wnętrza nie da się zainstalować pełnoprawnych schodów jednobiegowych.
  • Ładny wygląd – takie schody wewnętrzne wyglądają bardzo zjawiskowo. Obecnie na rynku można wręcz przebierać w różnorodnych kształtach i wzorach. Mogą bardzo pozytywnie wpływać na odbiór całego wnętrza i pozwolą pochwalić się jego nowoczesną aranżacją.
  • Pozwalają zaoszczędzić miejsce – jeśli docelowo masz małą powierzchnię do dyspozycji, to schody spiralne doskonale się tam sprawdzą i pozwolą zaoszczędzić miejsce

Wady schodów spiralnych

  • Mało praktyczne – niestety w tym wypadku najczęściej można zapomnieć o tym, że wniesiesz po nich łóżko czy szafę. Jedynym ograniczeniem nie są w tym wypadku balustrady drewniane, ale również mały rozmiar schodów.
  • Droższe od standardowych schodów – jeśli decydujesz się na tego typu rozwiązanie, to niestety musisz liczyć się z tym, że zapłacisz więcej, niż za standardowe schody. Często projekt takich schodów to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowy wpływ na ogólny koszt będzie miało również drewno, z którego schody zostaną wykonane. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na schody dębowe, sosnowe lub inne, to zapłacisz różne kwoty.
  • Osoby starsze oraz dzieci mogą mieć problemy z korzystaniem z tego typu schodów. Często są one dość strome i ciasne, co z pewnością nie ułatwia użytkowania.

Jak więc widać, jest kilka czynników, nad którymi warto się zastanowić i dopiero wtedy podejmować ostateczne decyzje odnośnie schodów spiralnych. Na pewno odradzamy pochopne działania, gdyż potem możesz mocno żałować takiej decyzji.