Ogrzewanie odgrywa bardzo ważną role w każdym budynku, zwłaszcza zimą. Nikt nie ma ochoty marznąć w domu podczas chłodnych dni i nocy, dlatego każdemu zależy na zapewnieniu sobie dobrze działającego ogrzewania. Nie można zapominać, że grzejniki wpływają też na wygląd pomieszczeń. Warto byłoby zatem zwrócić uwagę na to, jakie ogrzewanie zimą możemy zastosować i jakie grzejniki można znaleźć teraz w sklepach.

 

Grzejniki konwekcyjne

 

Obecnie dużą popularnością cieszą się grzejniki konwekcyjne. Ogrzewają one pomieszczenie poprzez grawitacyjne przepływanie powietrza we wnętrzu radiatora grzejnika. Grzejniki takie zasilane są prądem elektrycznym albo gorącą wodą. Mają one zarówno swoje wady, jak i zalety. Wśród tych pierwszych wymienić można nierównomierne nagrzewania powietrza. Na wyróżnienie zasługuje jednak łatwość regulacji temperatury, a także niezbyt duże wymiary grzejników.

 grzejnik-konwekcyjny

Grzejniki radioaktywne

 

Kolejna grupa, na którą należy zwrócić uwagę, to grzejniki radioaktywne. Obecnie wprawdzie odchodzi się od nich na rzecz grzejników konwekcyjnych, jednak nadal mają one swoich zwolenników. W tym przypadku powietrze przepływa na zewnątrz radiatora. Ich zaletą jest równomiernie ogrzewanie pomieszczenia i możliwość uzyskania wyższej temperatury. Za wady trzeba uznać zajmowanie dość dużej powierzchni.

 

Grzejniki gazowe

 

Warto zwrócić uwagę także na grzejniki gazowe, chociaż obecnie są one rzadko stosowane. Nie zanieczyszczają one zbytnio powietrza na zewnątrz budynku i pozwalają na szybkie wyłączanie i wyłączanie o dowolnej porze. Jednak korzystanie z nich jest dość kosztowne.

 grzejnik-gazowy

Grzejniki designerskie

 

Osoby, którym szczególnie zależy na ładnym wyglądzie pomieszczeń, powinny zwrócić uwagę na grzejniki designerskie. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele ciekawych propozycji, co pozwala na dostosowanie wyglądu grzejnika do określonego pomieszczenia.

 

designerski-grzejnik

grzejnik

Oprócz podanych powyżej rodzajów grzejników możemy również znaleźć w sklepach najpopularniejsze grzejniki płytowe. Polecamy wybór modeli znanych producentów, takich jak grzejniki Weberman, czy grzejniki Purmo. Oczywiście, nie można zapominać także o tym, że poszczególne grzejniki różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem i mechanizmem działania, lecz także ceną, na którą warto zwrócić uwagę.