Jednych przyciąga, drugich odrzuca. Nie da się ukryć, że żaden materiał już dawno nie podzielił tak środowiska budowlanego, jak płyta OSB. Najnowsze trendy zalecają używać ją jako… dekoracji!

Płyta OSB (ang. oriented strand board – płyta o wiórach orientowanych) jest jednym z podstawowych materiałów stosowanych podczas wykańczania wnętrz. Powstaje w wyniku łączenia zlepiana wiórów drzewnych o zbliżonym rozmiarze, a następnie prasowania z użyciem wysokiego ciśnienia i temperatur. Na każdą płytę składają się trzy warstwy wiórów. Nadaje to temu materiałowi wysoką wytrzymałość zarówno na ścinanie, jak również zginanie. Dzięki temu płyty te znajdują szerokie zastosowanie w pracach ogólnobudowlanych, nadając się do wykonywania zabudów czy też budowy szalunków.

Płyta OSB jako materiał wykończeniowy

Najnowszy trend w dziedzinie wykończenia ścian pozwala ci jednak użyć płyt OSB w celu stworzenia nietypowego, oryginalnego pokrycia powierzchni gładkich! Materiał ten jest również na tyle plastyczny i łatwy w obróbce, ze można się pokusić również o samodzielnie wykonane meble z płyty OSB. Prasowane drewno może być też bazą do wykonania blatów w kuchni i łazience. Jeśli nie podoba ci się naturalny kolor i faktura sklejki, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować ją wedle uznania.

Pomysły aranżacji z użyciem wiórowanych płyt

Nie da się jednak ukryć, że OSB w formie materiału wykończeniowego wywołuje niemałe kontrowersje. Może być jednak doskonałym fundamentem aranżacji w stylu industrialnym – fabryczne tekstury, zimne metale i szkło doskonale sprawdzą się w połączeniu z niejako „nagą” płytą z wiórów. Ze względu na swoją wytrzymałość jest również odpowiednim materiałem do stosowania poza domem, na przykład w ogrodowej altanie.

Płyta OSB – na co trzeba uważać

Niezależnie od tego, w którym miejscu zdecydujemy się użyć płytę OSB, powinniśmy pamiętać, że jest to jednak materiał budowlany. W związku z tym nie jest do końca przystosowany do użytkowania w innych zastosowaniach. Używany do produkcji formaldehyd może być groźny dla zdrowia przy stężonych dawkach, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, w których wentylacja jest stosunkowo słaba. Rozsądny przelicznik, którego nie powinniśmy przekraczać, to 1 m2 płyty na każdy m3 wnętrza, w której została zastosowana. Bezwzględnie powinniśmy również unikać wykonywania mebli z tego materiału, których przeznaczeniem będzie sypialnia czy też pokój dziecięcy.