Żarówka energooszczędna, a właściwie świetlówka kompaktowa jest to rodzaj lampy fluorescencyjnej o kształcie litery „U” lub spirali. Świetlówki działają na zupełnie innej zasadzi niż powszechne i wszystkim znane żarówki. Zasadnicza różnica polega na sposobie emisji światła. W świetlówkach wydziela się światło w wyniku wyładowań w oparach rtęci, nie powodując przy tym wydzielania dodatkowego ciepła. W żarówce elementem świecącym jest żarnik rozgrzany do wysokiej temperatury na skutek przepływu prądu. Jakie są więc podstawowe zalety i wady świetlówek?

Zalety żarówek energooszczędnych

Świetlówki zużywają do 80% mniej energii elektrycznej niż żarówki o podobnej barwie i ilości światła. Po rozgrzaniu, wytwarzają znacznie więcej światła niż żarówki o tym samym poborze mocy. Doskonale się sprawdzą w pomieszczeniach, w których światło jest używane często i długo.

Dużą zaleta tego typu żarówek jest ich wpływ na nasze oczy. Emitowane przez nie światło jest bezpieczne dla zdrowia, a ponadto ma wysoki wskaźnik oddawania barw – białe, ciepłe światło jest zbliżone do oświetlenia jakie daje zwykła żarówka.

Świetlówki są przyjazne dla środowiska, gdyż wydzielają bardzo małą ilość ciepła. Nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga 2200°C, a dodatkowo aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyclingu i wyprodukowania nowej świetlówki.

Żarówki energooszczędne zagrożenia

W świetlówkach występuje zjawisko stroboskopowe, co oznacza, że światło tętni zgodnie z częstotliwością zasilania. W przypadku używania tanich świetlówek miganie może być zauważalne przez człowieka i powodować dyskomfort dla oczu.

Z uwagi na to, że żarówki zawierają rtęć, należy szczególnie uważać, aby się nie stłukły. Rtęć jest metalem ciężkim niebezpiecznym dla ludzi i zdrowia, a także środowiska – po wydostaniu się ze stłuczonej bańki lampy przenikają do środowiska np. do zbiorników wodnych, gleby i powietrza, powodując ich skażenie. Rtęć przyczynia się także do uszkodzenie nerek, nadciśnienia, deformuje kości i może powodować zmiany nowotworowe.