Czy kuchnia i łazienka to dobre miejsca na twórcze szaleństwo? Jak się okazuje w tych pomieszczeniach również możemy puścić wodze fantazji. Znacznie ułatwią nam to płytki ceramiczne w stylu mozaiki. Zastanówmy się zatem nad trendami obowiązującymi w zakresie doboru płytek mozaikowych. Przedstawimy także kilka, bardzo interesujących, wzorów, które z pewnością sprawdzą się w Waszej kuchni oraz łazience.

Różne postacie

Płytki mozaikowe mogą mieć naprawdę zróżnicowany charakter i stylistykę. Doskonałym tego przykładem są mozaiki „tonalizowane”, w którym możemy zaobserwować efekt melanżu kolorystycznego. Kolory naniesione na płytki stopniowo zmieniają swój ton przechodząc od jasnych do ciemnych barw. Wśród płytek mozaikowych możemy także spotkać modele z… nadrukowaną fotografią. Te jednak niekoniecznie muszą sprawdzić się w kuchni czy łazience.

Inną, szalenie ciekawą formą, płytek mozaikowych jest ich zestawienie z kaflami o dużej powierzchni. Jeżeli dodamy do tego łączenie różnych kolorów to otrzymamy niezwykle interesujący efekt. Płytki mozaikowe sprawdzają się w momencie, kiedy pragniemy podkreślić jakiś element wystroju wnętrza. Może to być na przykład obramowanie lustra w łazience. Mozaika może sprawdzić się jako element służący do obłożenia elementów architektonicznych wbudowanych na stałe (blat w łazience). Z drugiej strony jest także stosowana z powodzeniem na dużych powierzchniach.

Ciekawe rozwiązania

Warto zaznaczyć, że płytki tego rodzaju muszą być dobrane pod kątem konkretnego wnętrza. Jeżeli planujemy naszą łazienkę w stylu minimalistycznym, to powinniśmy postawić na raczej na stonowane barwy (biały i beż), a także dosyć kontrastowe połączenie białych i czarnych płytek. Osiągamy w ten sposób wyjątkową prostotę przy zachowaniu nowoczesnego designu. Takie wnętrza , w ostatnim czasie, cieszą się ogromną popularnością. Przyjrzyjmy się zatem kilku modelom płytek, które moglibyśmy w tym przypadku zastosować.

kamienAparici Adobe Beige to mozaika, która zachwyca nie tylko jakością wykonania, ale przede wszystkim ciepłym, beżowym kolorem. Delikatny, lecz wyraźnie widoczny wzór sprawia, że powierzchnia nie jest zbyt jednolita a jednocześnie nie uderza nas feerią barw. Stonowana, ekskluzywna kompozycja, która idealnie wkomponuje się w pomieszczenia takie jak łazienka czy kuchnia.

Aparici-Nordic-Mix-Negro-Mosaico-25x25---2975x2975Jeżeli chodzi o wyraziste łączenia koloru białego i czarnego, to idealnym pomysłem może okazać się model Aparici Nordic Mix Negro. Bardzo ciekawe i nieszablonowe zestawienie kolorów. Przewaga barwy białej sprawia, że pomieszczenia odcięte od naturalnego źródła światła są w dalszym ciągu jasne i przestronne. Złamanie idealnej bieli czarnymi elementami powoduje, że wnętrze nabiera bardzo nowoczesnego charaktery. W przypadku kuchni płytki te doskonale współgrają z chromowanymi elementami wyposażenia. Dobierając sprzęt AGD do takiego pomieszczenia powinniśmy zrezygnować z bieli na rzecz bardziej metalicznych kolorów.

Skoro mówimy o łączeniu kolorów jasnych z ciemnymi to nie możemy pominąć modelu Vives Montesa Antracita. Jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia nie z klasyczną czernią, ale ciemnoszarym kolorem antracytu. Co ciekawe jego struktura imituje rysunek naturalnego kamienia. Na uwagę zasługuje także nietypowe łączenie mozaiki. Elementy ciemne ułożone są w poziomych pasach o różnej szerokości. To tylko potwierdza, że mozaika nie musi się ograniczać to standardowej układanki złożonej z drobnych kwadracików.

montesa_3_1_1_1

Klasyka i elegancja

Wybór mozaiki do danego pomieszczenia nie musi opierać się tylko na jednym modelu. Doskonałym przykładem niech będzie połączenie Vives Marmara Mosaico Natural oraz Azteca Mosaico Denver Moon. Pierwszy z modeli znajdzie zastosowanie na podłodze. Płytki te, jak sama nazwa wskazuje, posiadają formę marmuru. Dzięki temu sprawiają, że wnętrze staje się ekskluzywne, a jednocześnie nadają mu klasyczny charakter. Uzupełnieniem tak skomponowanej podłogi mogą okazać się eleganckie płytki w kolorze… księżycowym. Możemy na nich zaobserwować bardzo charakterystyczne zmiany tonacji, co zapobiega monotonii kolorystycznej.

vives marmara mosaico  denvermoon

                       Vives Marmara Mosaico Natural                                         Azteca Mosaico Denver Moon

Łyk ekstrawagancji

Jeśli nie do końca podobają nam się łączenia kolorów takich jak biel, beż oraz czerń to możemy postawić na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Modele z serii Aparici Nordic Mosaico oferują niebywale zróżnicowaną kolorystykę. Począwszy od seledynu, przez wyrazistą czerwień a na purpurze kończąc.

Szalenie ciekawym i efektownym pomysłem jest wybór mozaiki o nieco „szklistym” designie. Elementy o powierzchni matowej przeplatane są połyskliwymi „kwadracikami”. Mozaiki te najczęściej są jednolite pod względem koloru, a jednocześnie wprowadzają nieszablonową różnorodność.

Oczywiście nie możemy także zapomnieć o płytkach z wzorem przestrzennym. Zestawienie różnokolorowych rombów (np. Vives Kenior Mosaico Monier) tworzy bardzo ciekawą, trójwymiarową strukturę.

Mozaika to z pewnością doskonałe rozwiązanie zarówno do kuchni jak i łazienki. Modeli wartych uwagi jest o wiele więcej. Jeżeli szukacie Państwo inspiracji do wystroju wymienionych pomieszczeń, to na stronie http://salonplytek.eu/ znajdziecie nie tylko omawiane wyżej modele płytek, ale także wiele innych, ciekawych pomysłów na aranżację pomieszczeń.